Jak izolować przewody?

Izolacja przewodów jest jedną z najprostszych i najczęściej wykonywanych prac elektrycznych. Dokonując nawet najmniejszych modernizacji domowej instalacji, niejednokrotnie przyjdzie nam zmierzyć się z naprawą uszkodzonej izolacji lub wykonaniem nowej, np. na skróconym przewodzie.

Izolacja przewodu pełni bardzo ważną funkcję, ponieważ zapobiega przepływowi ładunków elektrycznych poza element przewodzący. Do jej wykonania potrzebny będzie dielektryk, czyli materiał, który nie przewodzi (ewentualnie w bardzo niskim stopniu) prąd elektryczny. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu taśmy izolacyjne oraz rurki termokurczliwe.

Izolacja przewodów za pomocą taśmy izolacyjnej

Taśma izolacyjna (najlepiej winylowa) powinna znaleźć się na wyposażeniu każdego domowego warsztatu. Ten tani i powszechnie dostępny gadżet wykorzystywany jest do natychmiastowej naprawy uszkodzonej izolacji przewodu. Wystarczy niewielki kawałek taśmy, by skutecznie załatać nieszczelną osłonę kabla. Oprócz tego wykorzystuje się ją także do wzmacniania połączeń, maskowania wiązki przewodów oraz oznaczania.

Wykonanie izolacji za pomocą taśmy winylowej jest bardzo łatwe. Niechroniony fragment przewodu należy delikatnie owinąć samoprzylepną banderolą, pamiętając przy tym, by była ona lekko naprężona. Przed przystąpieniem do wykonania izolacji warto upewnić się, czy przewód nie jest zakurzony lub zapylony. Wszelkie zanieczyszczenia mogą bowiem wpłynąć na jakość wykonania osłony. Taśmę należy sukcesywnie przesuwać w kierunku uszkodzenia izolacji. Gdy uznamy, że przewód został nakryty odpowiednią liczbą warstw taśmy, wystarczy ją po prostu uciąć. Elektrycy przestrzegają jedynie, by unikać nawijania banderoli raz w jednym, raz w drugim kierunku. Taka praktyka doprowadza bowiem do formowania się zniekształceń, przez co przewód wygląda nieestetycznie i trudniej go zamaskować. Pamiętać trzeba także o naciągnięciu taśmy. Nienaprężona niedokładnie przylegnie do przewodu, przez co izolacja może okazać się nieszczelna.

Kupując taśmę izolacyjną, warto zwrócić uwagę na jej długość i szerokość. Ważny jest też kolor, szczególnie, jeśli mamy zamiar za pomocą samoprzylepnej wstążki oznaczyć konkretny typ przewodu.

Więcej o kolorach przewodów elektrycznych znajdziesz tutaj: /poradniki/kolory-przewodow-elektrycznych-171

Izolacja przewodów za pomocą koszulki termokurczliwej

Alternatywą dla taśmy izolacyjnej jest koszulka termokurczliwa (nazywana również termokurczką). To rozwiązanie zapewnia trwalsze połączenie przewodów oraz mocniejszą ochronę. Poprawne założenie tego elementu sprawia również, że kabel prezentuje się estetyczniej, co jest istotne w przypadku, gdy nie ma możliwości jego zamaskowania.

Jak wskazuje sama nazwa – koszulki termokurczliwe instaluje się przez ich podgrzanie. Fragment termokurczki należy założyć na pozbawioną izolacji część przewodu, a następnie ostrożnie przyłożyć do niego źródło ciepła. Pod wpływem temperatury koszulka zacznie się kurczyć i zaciskać na przewodzie. Element najlepiej rozgrzać za pomocą specjalnej opalarki. To najbezpieczniejsze rozwiązanie, ponieważ przewód nie jest bezpośrednio narażony na działanie ognia, więc zagrożenie uszkodzenia izolacji jest minimalne. Termokurczkę można też zamontować za pomocą zapalniczki. Należy jednak uważać, by nie spalić kabla i zbyt mocno nie ogrzać koszulki. Ważny jest też rozmiar termokurczki. Należy sprawdzić średnice otworu przed podgrzaniem i po wykonaniu tej czynności, a następnie dopasować do przewodu, który chcemy zaizolować. Koszulka termokurczliwa nie będzie zaciskać się w nieskończoność, a jej zbyt nadmierne podgrzanie może doprowadzić do uszkodzenia.