Kolory przewodów elektrycznych

Wielu osobom może wydawać się, że kolory przewodów w instalacji elektrycznej są przypadkowe. Tymczasem barwy wewnętrznej izolacji określają, z jakim typem przewodu mamy do czynienia.

Przewody elektryczne oznacza się konkretnymi kolorami ze względów bezpieczeństwa. W ten sposób minimalizuje się ryzyko pomylenia kabli np. podczas wymiany gniazdka czy montażu lampy. Jeśli wiemy, który kolor wskazuje na dany rodzaj przewodu, możemy samodzielnie wykonać najprostsze naprawy elektryczne.

Przewód fazowy L – izolacja czarna lub brązowa

Z reguły przewód fazowy oznacza się izolacją czarną lub brązową. Coraz częściej zdarza się jednak, że ten rodzaj kabla jest koloru czerwonego, białego lub szarego. Wszystko zależy od samego producenta osprzętu oraz liczby żył w przewodzie. Na pewno nie spotkamy się z sytuacją, gdzie przewód fazowy będzie niebieski lub żółto-zielony.

Ten rodzaj przewodu jest bezpośrednio połączony z cewką transformatora. Jak wskazuje jego nazwa, występuje w nim faza. Bezpośredni kontakt człowieka z częścią przewodzącą, czyli drutem, skutkuje porażeniem. Trzeba więc obchodzić się z przewodem fazowym bardzo ostrożnie. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac przy instalacji elektrycznej, należy upewnić się, że wyłączyliśmy dopływ prądu.

Przewód neutralny N – izolacja niebieska

Przewód neutralny najczęściej oznacza się kolorem niebieskim. Jego napięcie elektryczne względem ziemi wynosi 0V (dla porównania wartość dla przewodu fazowego wynosi najczęściej 230V). Jest to więc kabel bezpieczny, a jego dotknięcie nie powinno skutkować porażeniem prądem (chyba, że instalacje elektryczna została wykonana w nieprawidłowy sposób).

Przewód ochronny PE – izolacja żółta, zielona lub żółto-zielona

Oznaczony kolorem żółtym, zielonym lub żółto-zielony przewód ochronny ma za zadanie uchronić człowieka przed porażeniem prądem. Jest on połączony z bednarką, którą zakopuje się w ziemi. Alternatywą dla tego rozwiązania jest połączenie przewodu ochronnego z neutralnym w rozdzielnicy bezpiecznikowej znajdującej się wewnątrz budynku mieszkalnego lub w każdym gniazdku, gdy w domu nie poprowadzono osobnych przewodów ochronnych.

Warto zaznaczyć, że ten typ przewodu jest jedynym z pośród wymienionych, którego podpięcie nie jest wymagane do działania np. gniazdka elektrycznego. Ze względów bezpieczeństwa, należy jednak zadbać o to, by został on wpięty do osprzętu.

Co, jeśli przewody mają inne kolory?

Zdarza się, że poprowadzone przewody mogą mieć inne kolory niż te, o których mowa powyżej. Fachowy elektryk posługujący się kablami z izolacją w niestandardowych barwach zadba jednak o to, by ich końcówki oznaczyć taśmą w odpowiednim kolorze. Dzięki temu ułatwi w przyszłości pracę każdemu, kto będzie dokonywał w danym miejscu kolejnych napraw.

Opisane powyżej oznaczenia kolorystyczne są obecnie obowiązującym standardem. Należy jednak zawsze upewnić się, czy barwa izolacji prawidłowo wskazuje na dany typ przewodu. Dotyczy to szczególnie starszych instalacji elektrycznych, w których nierzadko przewody były oznaczane w swobodny sposób.