Osprzęt elektryczny w łazience

Jakie światło powinniśmy mieć w łazience?

Światło powinno być dobrane w ten sposób aby było każdy zakątek pomieszczenia był widoczny. Dobre oświetlenie pomaga nam w czynnościach higienicznych lub przy sprzątaniu. Źródło światła zawieszone w centralnym miejscu sufitu (np. plafoniera z kloszem dobrze przepuszczającym światło) dobrze sprawdza się jako ogólne oświetlenie przy mniejszych łazienkach. Powszechnie stosuje się rodzaje oświetlenia polecanych do kuchni, czyli oprawy na żarówki zwykłe / halogenowe / LED’owe w suficie podwieszanym.

Znaczenie barwy światła

Czynności takie jak golenie, makijaż itp. wymagają jak najlepszego oświetlenia, kontrastu oraz ostrości widzenia. Najczęściej stosowaną barwą jest barwa chłodna ponieważ zapewnia lepszą ostrość oraz kontrast. Jednak zastosowana wartość temperatury barwowej zależy od wystroju i kolorystyki łazienki oraz indywidualnych preferencji użytkownika. O ile wnętrza wykonane w tradycyjnej ciepłej kolorystyce wymagają bardziej cieplejszej, gładkiej i rozproszonej barwy o wartości 2700K – 3500K, o tyle wnętrza, w których dominują chłodne barwy i biel wymagają światła chłodniejszego o barwie dziennej 5000K – 6000K lub chłodno-białej 4000K-5000K. Współczynnik oddawania barw powinien wynosić co najmniej 80%. Więcej informacji w poradniku: Jak dobrać żarówkę?

Rodzaje lamp do łazienki

Z powodu zmiennej temperatury i wilgotności w pomieszczeniu występuje zwiększone ryzyko porażeniem prądem elektrycznym. Z tego powodu łazienka podzielona jest na strefy bezpieczeństwa (security zone) z wyznaczoną wymaganą szczelnością opraw oraz dopuszczalną wartością napięcia.

  • W strefie „0” (ZON 0), do której należą podłoga i ściany kabiny prysznicowej i wanna, dopuszczone jest instalowanie wyłącznie opraw o stopniu szczelności co najmniej IP67 i obniżonym napięciu 12V.
  • W strefie „1” (ZON 1) powierzchnia nad wanną jest przeznaczona dla opraw na obniżone napięcie 12V o szczelności IP44.
  • W strefie „2” (ZON2) dopuszczalne są oprawy sieciowe 230V o stopniu szczelności IP44.
  • W strefie „3” (ZON3) o szerokości 2,4m wymaga opraw o szczelności IP21.

Opis znaczenia cyfr w oznakowaniu IP w poradniku: Jak dobrać gniazdko i łącznik?

Gniazda i łączniki

Na początku istotnym elementem jest prawidłowe zaplanowanie ilości i rozmieszczenia gniazd sieciowych w łazience. Rzadko kiedy używamy równocześnie urządzeń takich jak suszarki, lokówki itp. Mogą być one zasilane z jednego gniazdka jednak warto mieć na uwadze to, że z pomieszczenia może korzystać więcej niż jedna osoba równocześnie, więc większa ich liczba np. w pobliżu umywalki będzie jak najbardziej wskazana. Tak jak wyżej dla lamp warto się zastanowić i podzielić swoją łazienkę na strefy: mokrą i suchą. Istnieją standardy bezpieczeństwa, które określają minimalną odległość gniazd sieciowych od wanien czy kabin prysznicowych, która wynosi 60cm. Mając na uwadze, że podłoga w łazience również narażona jest na kontakt z wodą na całej powierzchni minimalna wysokość to:

  • włączniki oświetlenia na wysokości 1,4 metra nad podłogą,
  • gniazda elektryczne 230V na wysokości 1,2 metra nad podłogą,

Łazienkowy osprzęt elektryczny powinien być bryzgoszczelny (posiadać zamykającą się klapkę) i posiadać stopień ochrony nie mniejszy niż IP44 . Dodatkowo gniazdka powinny być wyposażone w bolce uziemiające . Dla zwiększenia bezpieczeństwa warto podłączyć instalację elektryczną do osobnego wyłącznika różnicowoprądowego , który zabezpieczy instalację przed skutkami zwarć oraz ochroni użytkowników łazienki przed ewentualnym porażeniem.

Wenylatory łazienkowe

Wentylatory służą do wyciągania brzydkich zapachów oraz pary z łazienki. Dobór odpowiedniej wydajności (przepływu powietrza) wentylatora zależy od rozmiaru pomieszczenia, a konkretniej od jego kubatury (objętości). Rekomendowanym jest aby wydajność była co najmniej trzy razy większa niż kubatura. Kolejną kwestią jest średnica kanału wentylacyjnego, która powinna być dostosowana do wydajności wentylatora i pomieszczenia. Wentylatory o większej wydajności potrzebują większych kanałów wentylacyjnych. Dobranie odpowiedniego wentylatora zależy również od sposobu montażu. Wentylatory umieszczone w suficie powinny mieć łożyska kulkowe, a te, które umiejscowione są nad kabiną prysznicową pracowały na bezpiecznym, niskim napięciu 12V. Produkty w kategorii Wentylacja i ogrzewanie->Wentylacja .