Jak samodzielnie podłączyć router?
Router to urządzenie, które służy do łączenia różnych sieci komputerowych i pełni rolę węzła komunikacyjnego. Jego poprawne podłączenie i konfiguracja są niezbędne do korzystania z Internetu zarówno bezprzewodowo jak i przewodowo.
Zasady uruchamiania routera i konfiguracji domowej sieci internetowej mogą różnić się w zależności od tego, jaki model routera posiadamy oraz czy tworzymy sieć przewodową, czy bezprzewodową. Jest jednak pewien zestaw ogólnych zasad, których przestrzeganie pomoże w instalacji urządzenia.
Podłączenie routera – co należy wiedzieć?
Wybierając miejsce, w którym będzie stał router, należy pamiętać o tym, że urządzenie trzeba na stałe podłączyć do zasilania. Dlatego warto ustawić je w pobliżu gniazdka elektrycznego, aby uniknąć konieczności korzystania z dodatkowych kabli.
Urządzenie powinno stać w miejscu stosunkowo łatwo dostępnym. Chociaż na co dzień nie trzeba nic z nim robić (np. włączać lub wyłączać), w przypadku awarii nie obędzie się bez restartu, a to wykonuje się bezpośrednio na urządzeniu, odpowiednimi przyciskami. Jeśli router tworzyć ma połączenie Wi-Fi ważne jest, aby ulokowanie go nie wpływało na emitowany sygnał.
Podłączenie routera – jak zacząć?
Uruchamianie routera rozpoczynamy od podłączenia go do gniazda elektrycznego za pomocą zasilacza dołączonego do zestawu. Następnie należy zresetować urządzenie do ustawień fabrycznych i podłączyć kabel sieciowy do głównego gniazda z tyłu routera. Odpowiednie wejście może być podpisane np. “WAN”, “DSL/ADSL” (w przypadku kabla telefonicznego) lub “Internet”.
W zależności od modelu routera portów może być więcej. Zwykle służą do podłączenia innych elementów w danej sieci.
Jak wykonać konfigurację routera?
Szczegółowe wytyczne dotyczące konfiguracji sprawdzić należy na instrukcji dołączonej do urządzenia, ponieważ w różnych modelach występować mogą istotne modyfikacje.
Zazwyczaj pierwszą konfigurację routera zaleca się przeprowadzić przy pomocy kabla sieciowego, a nie przez Wi-Fi. Zatem po odpowiednim podłączeniu przewodów należy włączyć router i komputer, który posłuży do konfiguracji.
Pierwszym krokiem w konfiguracji jest otwarcie okna przeglądarki internetowej i wpisanie w polu adresu odpowiedniego adresu IP. Zwykle można go znaleźć z na obudowie routera, przy czym najczęściej jest to numer 192.168.1.1 Po wpisaniu go, na ekranie komputera powinno pojawić się okno logowania. Informację o tym, jakie dane powinny tam trafić, znaleźć można w instrukcji dołączonej do urządzenia, przy czym często login i hasło to „admin”.
Zalogowany użytkownik może kontynuować konfigurację. Najprostszym sposobem będzie wybranie opcji szybkiej konfiguracji, w której to ustawić trzeba jedynie najważniejsze parametry. Wypełniamy wtedy takie pola, jak SSID (ang. service set identifier czyli identyfikator sieci, oznaczający nazwę, którą chcemy jej nadać), tryb zabezpieczeń i hasło. Przy tego typu konfiguracji najlepiej wybrać zabezpieczenia typu WPA2-PSK (system używa hasła do uwierzytelnienia i wygenerowania kluczy szyfrowania danych, a następnie dynamicznie zmienia klucz).
Po zapisaniu wszystkich opcji zazwyczaj trzeba chwilę odczekać, nim router będzie gotowy do użycia. Jeśli cała procedura przebiegła pomyślnie, na urządzeniu zaświeci się odpowiednia dioda informująca o gotowości do użycia i o dostępie do sieci. W efekcie, po wpisaniu dowolnego adresu w przeglądarce internetowej, połączymy się z daną stroną.
Rozwój technologiczny routerów sprawił, że urządzenia te są coraz mniej czułe na takie problemy, jak zakłócenia z sieci elektrycznej lub w sieci bezprzewodowej. Nadal jednak trzeba pamiętać o tym, że czasami problem z internetem spowodowany jest przez zawieszenie się lub awarię routera. W pierwszym przypadku wystarczy zrestartować urządzenie, ale w drugim może okazać się niezbędna dodatkowa pomoc.