Gniazdo hermetyczne – czym jest i gdzie powinno się je umieścić?

Gniazda hermetyczne powinny być instalowane w pomieszczeniach, w których panują wilgotne warunki i nietrudno o kontakt z wodą (np. w łazienkach). Specjalna klapka skutecznie chroni je przed zalaniem oraz działaniem niepowołanych osób.

Budowa gniazdka hermetycznego

Tego rodzaju gniazda, nazywane również bryzgoszelnymi, mają za zadanie ochronić styki przed kontaktem z wodą. Charakterystycznym elementem osprzętu jest klapka osłaniająca wejście dla wtyczek. Plastikowa osłona powinna być dodatkowo wspomagana przez uszczelkę, która zminimalizuje ryzyko zalania gniazda przez wodę spływającą po ścianach. Zaleca się także, by hermetyczne kontakty były wyposażone w bolec uziemiający.

Gdzie najlepiej zamontować gniazdo hermetyczne?

Gniazdo hermetyczne najczęściej montuje się w łazienkach oraz kuchniach, czyli pomieszczeniach najbardziej narażonych na zalanie. Tego typu osprzęt dobrze sprawdzi się także w piwnicach, garażach oraz w domkach letniskowych. Bryzgoszczelne kontakty warto także zainstalować w pokoju dziecięcym. Osłona gniazda może bowiem zapobiec włożeniu do niego placów lub niewielkich rozmiarów zabawek, a tym samym uchroni najmłodszych przed porażeniem prądem.

Rodzaje gniazd hermetycznych

Standardowo wyróżnia się trzy typy gniazd hermetycznych. Różnią się one od siebie stopniem ochrony:

  • IP45 – ten rodzaj gniazdek chroni przed ciałami stałymi o średnicy wynoszącej minimum 1mm oraz strugą wody 12,5 l/min laną na obudowę z każdej strony. Kontakty IP45 znajdują najczęściej zastosowanie w gospodarstwach domowych.

  • IP55 – gniazdka te chronione są przed działaniem pyłów oraz strugi wody 12,5 l/min lanej na obudowę z każdej strony. Wykorzystywane w halach produkcyjnych i przemyśle.

  • IP65 – najbardziej odporny typ gniazdek hermetycznych. Całkowicie pyłoszczelne, chroni przed strugą wody 12,5 l/min laną na obudowę z każdej strony. Podobnie jak IP55 stosowane głównie w przemyśle.

Gniazda hermetyczne dzieli się też na natynkowe i podtynkowe. Jak wskazują nazwy, różnią się one sposobem montażu. W pierwszym przypadku cała puszka wystaje ze ściany. To rozwiązanie idealne do pomieszczeń, w których nie możemy poprowadzić przewodów pod tynkiem. Drugi typ gniazdek cechuje się w całości ukrytą puszką, dzięki czemu jest to rozwiązanie o wiele bardziej estetyczne.

Na co zwrócić uwagę?

Kupując gniazda hermetyczne należy pamiętać, by sprawdzić ich stopień ochrony. Najlepiej decydować się na osprzęt w sprawdzonych sklepach. Mamy wówczas pewność, że nabyte kontakty spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa. Na gniazdkach nie warto oszczędzać. Modele wysokiej jakości mogą kosztować nawet 50 złotych za sztukę. Decydując się na gniazda hermetyczne, nie musimy się martwić, że nie będą pasować do wystroju wnętrza. Obecnie na rynku znaleźć można różnego rodzaju wzory, które idealnie wkomponują się do stylu pomieszczenia.

Zobacz również: