Instalacja elektryczna w łazience

Montaż instalacji elektrycznej w łazience musi spełniać wymogi przedstawione w odpowiednich normach bezpieczeństwa. Wszystko ze względu na wysoką wilgotność panującą w tym pomieszczeniu oraz bardzo możliwe przedostanie się wody do sieci.

O tym, w jaki sposób zamontować instalację elektryczną w łazience, mówi m.in. norma PN-HD 60364-7-701:2010. Znajdziemy w niej konkretne informacje o tym, w jakich miejscach można umieścić dany osprzęt.

Cztery strefy w łazience

Przepisy wyróżniają w łazience tzw. cztery strefy ochronne. W każdej z nich dozwolony jest montaż elementów o innych stopniach ochrony.

  • Strefa „0” – to inaczej wnętrze wanny lub brodzika. Każdy osprzęt, który znajdzie się w tym miejscu, musi mieć ochronę przed dostępem wody o stopniu IPX7.
  • Strefa „1” – ograniczają ją dwie płaszczyzny: pionowa i pozioma. Pierwsza z nich przebiega wzdłuż zewnętrznej krawędzi obrzeża wanny (ewentualnie brodzika lub basenu natryskowego). Druga sięga natomiast wysokości 225 cm, licząc od poziomu podłogi. Sprzęt i osprzęt w tej strefie powinny mieć stopień ochrony nie mniejszy niż IPX5.
  • Strefa „2” – również wyznaczają ją dwie płaszczyzny: pionowa, która przebiega w odległości 60 cm od zewnętrznej płaszczyzny ograniczającą strefę „1” oraz pozioma sięgająca wysokości 225 cm od poziomu podłogi. W tym przypadku osprzęt musi mieć stopień ochrony nie mniejszy niż IPX4.
  • Strefa „3” – płaszczyzna pionowa przebiega w niej w odległości 240 cm od zewnętrznej granicy strefy „2”, natomiast pozioma sięga, podobnie jak w pozostałych przypadkach, wysokości 225 cm licząc od podłogi. Tu instalowany osprzęt nie może mieć stopnia ochrony mniejszego od IPX1.

O czym należy pamiętać?

Montaż instalacji elektrycznej wymaga fachowej wiedzy oraz doświadczenia. Pracę tę należy więc zlecić wykwalifikowanemu specjaliście. Ten przed przystąpieniem do układania przewodów, powinien sporządzić plan, w którym określony zostanie sposób poprowadzenia kabli oraz rozmieszczenie gniazdek i włączników światła.

W strefie „0” można używać urządzeń jedynie zasilanych napięciem maksymalnym 12V, przy czym źródło zasilania musi znajdować się w innej strefie. Puszki instalacyjne należy montować tylko w obszarze „3”. Ważne jest też uziemienie. Wszelkie metalowe urządzenia i elementy (np. wanna, brodzik, baterie itd.) należy połączyć ze sobą, z szyną uziemiającą oraz zaciskiem w skrzynce rozdzielczej przy użyciu przewodu miedzianego o przekroju żyły 6 mm 2. Dobrze jest też zastosować gniazdka elektryczne ze specjalnymi przesłonami, które zapobiegają przedostaniu się wody do sieci.

Oświetlenie w łazience

Istotnym elementem jest też odpowiednie oświetlenie łazienki. Lampy najlepiej rozmieścić tak, by światło docierało do każdego zakątka w pomieszczeniu. Na dobrej widoczności powinno nam zależeć przede wszystkim przy lustrze, gdzie dokonujemy wielu czynności higienicznych. W tym miejscu stosuje się oświetlenie dodatkowe, np. w postaci stylowych kinkietów. Światło główne dobrze jest zamocować na suficie.

W łazienkach najczęściej stosuje się żarówki o chłodnej barwie, ponieważ zapewniają one lepszy kontrast i ostrość. Dużo zależy jednak od wykończenia wnętrza pomieszczenia.

Więcej informacji o osprzęcie elektrycznym w łazience znajdziesz w innym naszym poradniku: Osprzęt elektryczny w łazience.