Jak zamontować gniazdko elektryczne?

Wymiana gniazdka elektrycznego nie jest skomplikowaną czynnością. Można ją wykonać w domu samodzielnie przy użyciu śrubokręta i próbnika napięcia.

Pierwszą zasadą, o jakiej należy pamiętać przed przystąpieniem do montażu gniazdka, jest wyłączenie prądu w całym domu lub mieszkaniu. W ten sposób wyeliminujemy ryzyko ewentualnego porażenia podczas pracy.

Typy gniazdek elektrycznych i instalacji

W Polsce powszechnie montuje się gniazdka typu E, które prócz dwóch równoległych otworów wyposażone są dodatkowo w bolec uziemiający. Wciąż jednak można spotkać się z kontaktami typu C, pozbawionymi uziemienia. Ten rodzaj osprzętu według najnowszych wytycznych nie powinien być już instalowany.

Wyróżnia się także dwie odmiany instalacji elektrycznych – TN-C oraz TN-S. Pierwsza z nich charakteryzuje się mniejszą liczbą żył. Taki schemat stosowany był w tzw. starym budownictwie. Obecnie powszechnie montowana jest instalacja typu TN-S.

Wymiana gniazdka elektrycznego

Instalacja gniazdka elektrycznego polega na podpięciu przewodów do odpowiednich styków. W przypadku sieci elektrycznej typu TN-S należy dostosować się do następującego schematu: przewód czarny (lub brązowy) jest liniowym i podpina się go do styku lewego (patrząc na gniazdo od przodu). Przewód niebieski określa się jako neutralny i powinien być podłączony do prawego styku. Ostatni przewód o kolorze zielono-żółtym (tzw. ochronny PE) podpinamy do styku górnego.

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku instalacji TN-C. Tu zamiast trzech przewodów, występują jedynie dwa (brak oddzielnego przewodu ochronnego PE, funkcje jego oraz kabla neutralnego pełni przewód PEN). Należy więc kabel neutralny połączyć z odpowiednim zaciskiem (prawym) oraz bolcem uziemiającym (tzw. mostkowanie). Podobnie jak przy instalacji TN-S, przewód liniowy podpinamy do styku lewego.

Po podłączeniu przewodów pozostaje jedynie całość zamontować w puszce. Gniazdko przytwierdzamy następnie do ściany. Warto dokładnie i mocno przykręcić kontakt, by uniknąć jego wypadnięcia np. przy nieuważnym wyciąganiu wtyczki. Po wszystkim należy włączyć prąd i za pomocą próbnika sprawdzić, czy w kontakcie jest napięcie.

O czym warto pamiętać?

Podczas prac przy instalacji elektrycznej należy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo. Unikajmy zatem bałaganu i chaosu. Przed rozpoczęciem montażu gniazdka warto się upewnić, czy na pewno wyłączyliśmy prąd w całym mieszkaniu.

Więcej pracy czeka nas, gdy chcemy zamontować kontakt w zupełnie nowym miejscu. W tym wypadku należy najpierw wykuć dziurę w ścianie i przygotować bruzdę na przewody. Pamiętajmy, by montować je pionowo lub poziomo, a nie po skosie. Dzięki temu unikniemy w przyszłości ryzyka przerwania kabla podczas innych prac remontowych. Umieszczoną w bruzdę instalację przytwierdzamy za pomocą uchwytów montażowych. Jeden koniec kabla wkładamy do puszki elektrycznej. Przeciągamy go do otworu, gdzie znajdzie się gniazdo. Bruzdę należy zalepić gipsem. Do otworu na gniazdko wkładamy puszkę z połączonymi w kostce przewodami. Szczeliny między nią a ścianą uzupełniamy gipsem. Na samym końcu montujemy kontakt.