Dlaczego światło miga? Oto możliwe przyczyny

Migające w domu światło to jeden z najczęściej występujących symptomów awarii sieci elektrycznej. Co konkretnie sprawia, że światło w żarówkach zaczyna błyskać i wprawiać w dyskomfort?

Przyczyn migającego światła jest co najmniej kilka. Część z nich jesteśmy w stanie naprawić samodzielnie, bez potrzeby wzywania elektryka. Zdarza się jednak, że mrugające żarówki informują o poważniejszej awarii instalacji. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac przy sieci elektrycznej, należy pamiętać o tym, by wyłączyć prąd w całym domu. Jeśli nie czujemy się na siłach samemu naprawić usterkę, zdecydujmy się na powierzenie tego zadania wykwalifikowanemu specjaliście.

Przeciążenie sieci

Migające światło to jeden z częstych objawów przeciążonej sieci. Nagłe skoki napięcia powodują, że żarówki zaczynają pulsować, a domowe sprzęty się wyłączają. Jeśli taki stan jest długotrwały, może doprowadzić do ich szybkiego spalenia. Przeciążana instalacja elektryczna to zazwyczaj efekt zepsutego urządzenia podpiętego do prądu lub poważniejszej awarii całej sieci. W pierwszym przypadku wystarczy zaopatrzyć się w nowy model sprzętu lub spróbować naprawić stary. W drugim natomiast konieczna może być wymiana całej instalacji lub wymiana przyłącza do budynku. Wówczas należy skorzystać z pomocy elektryka.

Nieprawidłowe podłączenie przewodów w skrzynce

Często zdarza się, że światło w żarówkach zaczyna migać przez nieprawidłowe podpięcie przewodu zerowego lub fazowego. Należy więc upewnić się, czy wszystkie kable zostały poprawnie zamontowane oraz czy nie są na nich widoczne ślady przegrzania. Jeśli w domu występują dwa obwody główne, dobrze jest też sprawdzić przewody w puszce łączeniowej za skrzynką z bezpiecznikami.

Spalona żarówka

Jeśli światło w żarówce zaczyna migać, możliwe, że jej żywotność dobiega końca. Warto to sprawdzić, zanim zacznie się poszukiwać większej usterki. Mrugające światło można zauważyć przede wszystkim w lampach starego typu. Zaleca się wymianę tradycyjnych żarówek na świetlówki energooszczędne, halogeny lub diody LED.

Uszkodzone bezpieczniki

Przyczyną migającego światła są również uszkodzone bezpieczniki. Zdarza się, że element topikowy ulega zniszczeniu, mimo braku przeciążenia sieci. Wówczas osprzęt zaczyna produkować ciepło, a cała sieć pracuje nieefektywnie. Możliwe także, że zamontowany został bezpiecznik o nieprawidłowych parametrach. Najprościej w obu przypadkach wymienić ten element.

Przepalenie połączeń

Wśród częstych usterek sieci elektrycznej jest przepalanie się połączeń przewodów. Szczególnie dotyczy to starych instalacji, zakładanych ponad 20 lat temu. Stosowano wówczas przewody aluminiowe, które łatwo ulegały zniszczeniu. Obecnie montuje się dużo wytrzymalsze kable miedziane. Przepalenie połączeń może też jednak nastąpić w nowych sieciach, gdy są one niewydajne lub nieprawidłowo zainstalowane. Należy dokładnie sprawdzić puszki oraz podłączenie licznika. Naprawa tej usterki wymaga odpowiedniej, dlatego najlepiej zlecić to specjaliście.

Warunki pogodowe

Zdarza się, że światło miga podczas burzy lub porywistych wiatrów. W trakcie wyładowań atmosferycznych oraz silnych podmuchów powietrza, warto odłączyć od zasilania wszystkie sprzęty i ograniczyć korzystanie z lamp. Unikniemy wówczas spalenia osprzętu i niektórych urządzeń.