Czym jest transformator toroidalny?

Transformator toroidalny to specjalny rodzaj transformatora zbudowanego na rdzeniu o charakterystycznym kształcie pierścienia (stąd nazwa urządzenia). Główną cechą działania tego urządzenia jest mała reaktancja rozproszenia, przez co stosuje się je przede wszystkim w konstrukcjach, w których indukcyjność może przybrać bardzo wysoką lub krytyczną wartość.

Transformator tego rodzaju składa się z dwóch lub więcej nawiniętych uzwojeń umieszczonych na wspólnym rdzeniu o owalnym, a będąc bardziej szczegółowym, toroidalnym kształcie. Konstrukcja zamkniętej pętli znacząco zmniejsza straty w rdzeniu, a na dodatek zmniejsza poziom hałasu w trakcie pracy urządzenia, w którym znalazł się transformator.

Zalety transformatora toroidalnego

Transformator toroidalny jest o wiele bardziej zwarty niż inne typy tego osprzętu. Budowa w kształcie pętli sprawia, że do jego budowy potrzeba mniej komponentów, dzięki czemu waga transformatora jest mniejsza, co jest szczególnie istotne w przypadku urządzeń energetycznych.

Prosta budowa osprzętu zapewnia również dużą stabilność, która jest wynikiem przede wszystkim krótkiego uzwojenia i niskiej impedancji wejściowej. Transformator toroidalny umożliwia transformowanie bardzo dużej ilości mocy. W jego przypadku prąd załączenia jest znacznie większy niż w ma to miejsce w transformatorach o innym kształcie.

Zastosowanie transformatora toroidalnego

Ten typ transformatora znalazł przede wszystkim zastosowanie w technice oświetleniowej jako źródło zasilania żarówek halogenowych o znamionowej wartości zasilania 12 V. Dziś używa się go głównie w szerokim zakresie obwodów elektronicznych – zasilaczach, falownikach oraz wzmacniaczach, które z kolei znaleźć można w większości urządzeń elektrycznych, np. telewizorach, radiach, komputerach oraz sprzętach audio.

Transformator toroidalny może też posłużyć do budowy własnego zasilacza silników prądu stałego. Należy dokładnie jednak sprawdzić jakiej mocy osprzętu potrzebujemy oraz zaopatrzyć się w pozostałe komponenty niezbędne do stworzenia takiej konstrukcji.

Rodzaje transformatorów toroidalnych

Produkuje się transformatory toroidalne jedno- oraz trójfazowe. Wyróżnia się ich kilka rodzajów: ekranowe elektrostatyczne i magnetyczne, wyposażone w zabezpieczenia termiczne, wyposażone w soft starty, czyli tzw. układ miękkiego startu oraz hermetyzowane masą epoksydową. Poszczególne modele urządzenia mogą też różnić się od siebie mocą oraz napięciem wtórnym.

Zobacz także: Jaki transformator do żarówek LED? (/poradniki/jaki-transformator-do-zarowek-led-82)