Na co zwrócić uwagę przy wyborze łączników i gniazd?

Zakup łączników i gniazd może wydawać się najmniej skomplikowanym zadaniem w trakcie przeprowadzania montażu nowej instalacji elektrycznej. Wbrew pozorom, dobór odpowiedniego osprzętu elektrycznego może niektórym osobom sprawić sporo problemów. Na jakie kontakty i łączniki powinniśmy się zdecydować?

Gniazdka i łączniki są bardzo często jedynymi widocznymi dla domowników elementami instalacji elektrycznej. Z tego też względu klienci przy zakupie tego asortymentu kierują się zazwyczaj tylko estetyką jego wykonania. To spory błąd. Zdecydowanie ważniejsze jest zwrócenie uwagi na jakość wykonania produktów oraz ich funkcjonalność.

Rodzaje łączników

Łączniki to specjalne urządzenia, które służą do załączania i wyłączania prądów roboczych w instalacjach elektrycznych. W sprzedaży znaleźć można kilka rodzajów tych produktów. Najpopularniejsze bez wątpienia są łączniki pojedyncze, które stosuje się do załączania odbiorników jednofazowych. Najczęściej instaluje się je w obwodach z jednym źródłem światła.

Do załączenia dwóch obwodów stosuje się natomiast łączniki dwubiegunowe.

Oprócz tego rozróżnia się łączniki świecznikowe (idealne do źródeł światła z kilkoma lampami, np. żyrandoli), łączniki schodowe (stosowany na klatkach schodowych) oraz krzyżowe (wstawiany pomiędzy dwa łączniki schodowe, co umożliwia korzystanie z instalacji dla dowolnej liczby kondygnacji w budynku).

Wybór odpowiedniego łącznika powinien być zatem podyktowany indywidualnymi potrzebami. Należy najpierw dokładnie przeanalizować, jaki typ urządzenia jest potrzebny w konkretnym pomieszczeniu. Dobrze jest też ustalić, ile danych łączników będziemy musieli nabyć, by załączyć poszczególne elementy instalacji.

Jakie gniazda kupić?

Odpowiedzialnie należy też podejść do zakupu gniazdek elektrycznych. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę kwestię bezpieczeństwa. Kontakty powinny być wyposażone w specjalny styk ochronny. Najczęściej jest nim tzw. bolec.

Zamiennikiem dla takich gniazd są stosowane zamiennie kontakty typu schuko (często nazywane też gniazdkami niemieckimi), posiadające dwa niewielkie styki.

Ważnym elementem zabezpieczającym tego typu osprzęt są osłony. Specjaliści zalecają montaż takich gniazd w łazienkach, kuchni (chronią wówczas tory przed wodą i wilgocią) oraz pomieszczeniach, w których przebywają dzieci (osłony uniemożliwiają wsadzenie do kontaktu palców lub różnych przedmiotów).

Przy zakupie warto też sprawdzić, czy produkt posiada pełną specyfikację techniczną i czy został opatrzony znakiem CE. To daje bowiem pewność, że gniazdo spełnia wszelkie wymogi bezpieczeństwa.

Czego unikać?

Zarówno w przypadku łączników i gniazd należy przede wszystkim omijać produkty niewiadomego pochodzenia. Zdecydowanie bezpieczniejszy będzie zakup wyrobów renomowanych producentów. Koniecznie trzeba również zwrócić uwagę na napięcie pracy oraz znaki bezpieczeństwa zamieszczone najczęściej na opakowaniu.

I najważniejsze - nie kierować się tylko ceną. Nabyty przez nas osprzęt powinien być wykonany z wytrzymałych i przede wszystkim bezpiecznych materiałów. Dobrym rozwiązaniem będzie też zakup wszystkich akcesoriów od jednego producenta. To znacznie ułatwia montaż i jednocześnie zapewnia odpowiednie działanie całej instalacji.