Wentylacja hybrydowa – czym jest? Na czym polega jej działanie?

Wentylacja hybrydowa to jeden z najnowszych systemów wymiany powietrza w pomieszczeniach, wykorzystujący zalety zarówno wentylacji grawitacyjnej, jak i mechanicznej. Na czym polega jej działanie i w jakich sytuacjach najlepiej z niej korzystać?

Wentylator do wentylacji hybrydowej

Podstawowym sposobem zapewniającym wymianę powietrza w budynkach jest wentylacja grawitacyjna, nazywanej również naturalną. Jej działanie opiera się różnicy ciśnień między przestrzenią wentylowaną a ujściem kanału wentylacyjnego. Powietrze w pomieszczeniu ma mniejszą gęstość od czystego powietrza znajdującego się na zewnątrz. Lżejszy gaz zostaje więc wyparty. Zjawisko to najłatwiej zaobserwować zimą, gdy przez otwarcie okien wietrzymy wnętrza budynków mieszkalnych. Wentylacja grawitacyjna jest tania, cicha, ale nie zawsze skuteczna. Jej działanie można wspomóc mechanicznymi wentylatorami. To jednak rozwiązanie często kosztowne, a także powodujące hałas.

Alternatywą dla obu opisanych wyżej sposobów zapewniających odpowiednią cyrkulację powietrza jest wentylacja hybrydowa, łącząca korzyści wynikające z korzystania z wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej.

Jak działa wentylacja hybrydowa?

Wentylacja hybrydowa działa naprzemiennie w sposób mechaniczny i naturalny. Możliwe jest także współdziałanie obu systemów i ich wzajemne uzupełnianie się. Wszystko za sprawą zamontowanych elementów, które analizują czynniki zewnętrzne i oceniają wydajność cyrkulacji powietrza. Przy sprzyjających warunkach wentylacja odbywa się jedynie naturalnymi metodami. W innych przypadkach system uruchamia mechaniczne urządzenia, które albo wspomagają wentylację grawitacyjną, albo całkowicie ją zastępują.

Zalety wentylacji hybrydowej

Największą zaletą wentylacji hybrydowej jest jej skuteczność. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się w budynkach, gdzie wymiana powietrza naturalnymi sposobami jest bardzo utrudniona. Przy tym nie powoduje tak dużego hałasu, jak ma to miejsce przy tradycyjnej wentylacji mechanicznej. Wbrew pozorom technologia ta nie jest wcale droga. Do działania systemu niezbędny jest zakup kanałów oraz specjalnych nasad hybrydowych. Koszt instalacji jest przeważnie niższy niż powszechnie stosowanych wentylacji mechanicznych nawiewno-wywiewnych. Do pozostałych zalet można również zaliczyć łatwość montażu oraz estetyczny wygląd.

O czym należy pamiętać?

Wentylacja mechaniczna ma za zadanie zapewnić odpowiedni dopływ świeżego powietrza do budynku jak najmniejszym kosztem zużycia energii elektrycznej. Elementy mechaniczne są więc uruchamiane tylko wtedy, gdy zewnętrze warunki uniemożliwiają optymalne wentylowanie pomieszczeń. Technologia te jest cały czas rozwijana, a na rynku pojawiają się kolejne nowości, usprawniające jej działanie. Przed zakupem i montażem instalacji, warto skonsultować się z fachowcami, którzy doradzą, jak najkorzystniej rozstawić nasady oraz kanały, by system pracował wydajnie.