Kiedy należy wymienić instalację elektryczną?

Montaż nowej instalacji elektrycznej w domu to duże i drogie przedsięwzięcie. Trzeba jednak pamiętać, że sprawna i dobrze rozplanowania sieć przewodów jest w stanie uchronić przed zniszczeniem sprzęty codziennego użytku, a w skrajnych przypadkach nawet przed pożarem. Kiedy powinno się rozważyć jej wymianę?

Polskie prawo nie mówi wprost, co ile lat należy montować w budynkach mieszkalnych nową instalację elektryczną. Obowiązkiem właścicieli domów jest jedynie utrzymywanie jej w odpowiednim stanie technicznym. Istnieją jednak przesłanki oraz wyjątkowe sytuacje, kiedy montaż nowych przewodów jest koniecznością.

Stara instalacje elektryczna

Wymianę instalacji elektrycznej należy poważnie rozważyć przede wszystkim, jeśli została ona założona ponad 20 lat temu. W ciągu dwóch dekad znacząco zmieniły się standardy techniczne montażu sieci. Dawniej stosowano przede wszystkim aluminiowe przewody, które łatwo ulegają zniszczeniu i w efekcie szybko się nagrzewają. Obecnie instaluje się przewody miedziane. Ich montaż zalecany jest przede wszystkim w pomieszczeniach najbardziej narażonych na wystąpienie przeciążeń – łazience oraz kuchni.

Stara instalacje elektryczna, nawet jeśli sprawna, powinna być wymieniona ze względu na fakt, że może być niewydajna dla używanych nowoczesnych sprzętów RTV i AGD.

Niesprawna instalacja elektryczna

Jeśli w domu często dochodzi do zwarć i innych podobnych awarii, bardzo możliwe, że instalacja elektryczna uległa zniszczeniu. W takim przypadku należy w pierwszej kolejności zlecić jej oględziny. Wykwalifikowany fachowiec oceni, czy sieć jest sprawna, a następnie zadecyduje, czy konieczna jest jej wymiana. Zdarza się, że na nowo montuje się tylko część instalacji elektrycznej. Jeśli istnieje taka możliwość, stare przewody zostawia się w ścianie i odcina od dopływu prądu. Nowe kable natomiast umieszcza się w innym miejscu. W ten sposób ogranicza się koszty remontu i stopień zniszczenia ścian.

Rozbudowa domu

Zmiana instalacji elektrycznej jest zalecana również w przypadku rozbudowy domu, szczególnie jeśli w budynku zamontowana jest sieć starszego typu. Zdarza się, że modernizacja sieci jest niemożliwa lub mniej opłacalna od położenia nowych przewodów. Po ocenę tej sytuacji najlepiej zgłosić się wykwalifikowanego specjalisty, który sprawdzi stan zamontowanej sieci i sporządzi projekt jej rozbudowy lub wymiany. Powiększenie instalacji elektrycznej wiąże się nie tylko z poprowadzeniem w ścianach nowych przewodów, ale też montażu nowych punktów świetlnych, rozdzielnicy i innego rodzaju osprzętu elektrycznego. Należy mieć pewność, że po przeprowadzonej modernizacji sieć będzie wydajna i nienarażona na nagłe skoki napięcia.

Ile kosztuje wymiana instalacji elektrycznej?

Koszt montażu nowej instalacji elektrycznej zależny jest od wielkości domu, jakości użytych materiałów oraz ceny robocizny. Różnice w cenach mogą więc być znaczące. Decydując się na wymianę instalacji elektrycznej, należy liczyć się z tym, że całe przedsięwzięcie może kosztować od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych.

Więcej o kosztach wymiany instalacji elektrycznej przeczytasz tutaj: Ile kosztuje wymiana instalacji elektrycznej?