Ile kosztuje wymiana instalacji elektrycznej?

Koszt remontu instalacji elektrycznej zależy m.in. od wielkości domu, jakości użytych materiałów i osprzętu, a także ceny robocizny fachowca. Osoby decydujące się na wymianę starej sieci przewodów muszą jednak liczyć się z wydatkiem rzędu od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Przepisy nie określają, co ile lat należy wymieniać w budynku instalację elektryczną. Regulacje budowalne mówią jedynie o obowiązku utrzymywania jej w dobrym stanie technicznym. Montaż nowej sieci warto rozważyć, jeśli ta ma już ponad dwie dekady. W tym czasie standardy wykonywania instalacji zmieniły się diametralnie. Przestano stosować m.in. aluminiowe przewody dwużyłowe, które zastąpiono przewodami miedzianymi (o przekroju 1,5 mm 2 lub 2,5 mm 2). Na wymianę instalacji powinniśmy się też zdecydować, gdy w domu często dochodzi do różnego rodzaju usterek sieci.

Koszt osprzętu

Cena wymiany instalacji elektrycznej w dużej mierze zależy od kosztów, jakie poniesiemy, kupując niezbędny do wykonania sieci osprzęt. Mowa tu m.in. o:

Najtańsze przewody można zakupić za niewiele ponad 2 złote za metr. Modele wykonane z lepszych jakościowo stopów miedzi kosztują nawet dwukrotnie więcej. Im jednak droższy osprzęt, tym większa jego wytrzymałość na awarie. Decydując się więc na produkty z najwyższej półki, będziemy mieć pewność, że instalacja posłuży nam wiele lat.

Koszt montażu

Najwięcej zapłacimy za samo wykonanie instalacji. Fachowiec – elektryk z uprawnieniami - przed przystąpieniem do prac musi sporządzić dokładny plan sieci, w którym uwzględni rozmieszczenie gniazdek oraz rodzaj sprzętów podpiętych na co dzień do zasilania. Wszystko po to, by instalacja była wydajna. Elektrycy podają zazwyczaj stawkę za tzw. punkt, czyli wyprowadzenie przewodów np. pod gniazdko, puszkę, wyłącznik itd. Im będzie ich więcej, tym z większym wydatkiem należy się liczyć. Osobną stawką jest też koszt ulokowania w ścianie metra przewodu. Cena wykonania instalacji zależy zatem od wielkości domu. Robocizna może okazać się droższa, jeśli fachowiec napotka w czasie pracy na jakieś trudności – np. nietypowy materiał, z jakiego wykonano ściany. Trudno zatem oszacować, ile ostatecznie kosztować będzie remont sieci. Najczęściej cała operacja wiąże się z wydatkiem rzędu kilkunasty tysięcy złotych. W skrajnych przypadkach nowa montaż nowej instalacji elektrycznej może przekroczyć koszty nawet 50 tysięcy złotych.

O czym pamiętać?

Remont instalacji elektrycznej może przeprowadzić tylko wykwalifikowany specjalista. Samodzielna wymiana przewodów wiąże się z ogromnym ryzykiem. Należy korzystać z pomocy uznanych i doświadczonych fachowców. Podczas pierwszych ustaleń dokładnie wypytajmy elektryka o przebieg prac i wstępne koszty.

Przed modernizacją warto też zgromadzić odpowiednią dokumentację dotyczącą starej instalacji. Pracę fachowcom ułatwi m.in. opis montażu obwodów. W przypadku braku tego typu materiałów, niezbędne będzie skorzystanie z urządzenia wykrywającego przewody w ścianach. Najczęściej tego typu sprzęt znajduje się w wyposażeniu osoby dokonującej montażu sieci.