Jak przedłużyć żywotność akumulatora? 4 niezawodne wskazówki!

Akumulatory to jedne z najważniejszych elementów wielu urządzeń i od lat nieprzerwanie pełnią kluczową rolę w przechowywaniu i dostarczaniu energii elektrycznej. Te wszechobecne źródła zasilania znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach – od telefonów po pojazdy elektryczne i zasilanie awaryjne. Niestety, koszt ich wymiany jest dosyć wysoki, a ponadto kolejny zepsuty produkt tego typu może znacząco obciążyć środowisko. Mamy jednak kilka przydatnych wskazówek, które wpłyną na żywotność akumulatora. O czym mowa?

 

Akumulator MW POWER 5Ah 12V MW 5-12
Akumulator MW POWER 5Ah 12V MW 5-12 MPL POWER ELEKTRO
Akumulator AGM 12V 7,2Ah 108A 53062 QOLTEC
Akumulator AGM 12V 7,2Ah 108A 53062 QOLTEC

Stan baterii

Podstawową kwestią jest regularna kontrola baterii –  głębokie rozładowywanie akumulatora może skrócić jego żywotność, więc należy nie doprowadzać do sytuacji, w której poziom jego naładowania spada poniżej zalecanego minimum. Podobnie jak głębokie rozładowywanie, nadmierne ładowanie również może mieć negatywny wpływ na jego żywotność, dlatego kontrola jest kluczowa. Jeśli ładowarka, z której korzystamy nie posiada automatycznego wyłącznika, warto monitorować czas ładowania i odłączać ładowarkę, gdy akumulator jest już w pełni naładowany.

Zabezpieczenie akumulatora

Ważną kwestią jest również kontrola stanu nieużywanego akumulatora (zwłaszcza podczas długotrwałego przechowywania poza sezonem, np. w przypadku motocykli) – w końcu nawet w takiej sytuacji zacznie się on stopniowo rozładowywać, dlatego tak istotne jest sprawdzanie stanu jego naładowania! Ważne jest również odpowiednie przechowywanie akumulatora w suchym i chłodnym miejscu, jeśli to możliwe, w temperaturze od 0 do 25°C.

Poziom elektrolitu

Zachodzące w akumulatorze reakcje chemiczne sprawiają, że po pewnym czasie zaczyna ubywać w nim wody, a w konsekwencji również elektrolitu. W takiej sytuacji przestaje on funkcjonować prawidłowo. Aby temu zapobiec, warto samodzielnie wyrównać poziom tego płynu (taka sytuacja najczęściej występuje przy bateriach starszego typu) – wystarczy ostrożnie podnieść pokrywę i uzupełnić niedobory, aby zakryć płyty wewnątrz akumulatora. W przypadku, gdy producent nie przewidział możliwości zdejmowania pokrywy, akumulator wyposażony jest w maty absorpcyjne, które uniemożliwiają ręczne uzupełnienie ewentualnych niedoborów substancji. Warto również zaznaczyć, że elektrolit jest silnie żrącym roztworem kwasu siarkowego – używając go należy zachować szczególną ostrożność!

Czystość klem

Akumulator jest podatny na przywieranie wszelkich nieczystości, co może prowadzić do różnych problemów. Wilgotne zabrudzenia mogą przewodzić prąd, co może spowodować zwarcie i przedwczesne rozładowanie akumulatora. Czystość klem odgrywa również istotną rolę w procesie – zaśniedziałe, brudne i zardzewiałe zaciski mogą utrudniać przepływ prądu, dlatego należy regularnie sprawdzać ich stan. Niedbałość o czystość akumulatora może być pierwszym krokiem do zepsucia tego urządzenia.

Zachowanie akumulatorów w dobrym stanie pozwala uniknąć niepotrzebnych kosztów związanych z wymianą czy naprawą oraz ogranicza negatywny wpływ na środowisko poprzez zmniejszenie generacji odpadów. Korzystając z przedstawionych przez nas wskazówek, bez problemu będziemy w stanie przedłużyć żywotność swojego źródła zasilania!