Instalacja fotowoltaiczna – zalety i koszty

Instalacje fotowoltaiczne nie są w naszym kraju żadną nowością. Panele solarne można znaleźć na coraz większej liczbie polskich domów. Wciąż jednak trudno uznać tę technologię za popularną. Dlaczego? Jakie są jej zalety? Ile kosztuje montaż i ile można zaoszczędzić?

Czym w zasadzie jest instalacja fotowoltaiczna? To specjalny system, który wytwarza samodzielnie lokalną energię elektryczną przez wykorzystanie energii promieniowania słonecznego. Zamontowane panele (nazywane często „solarami”) posiadają ogniwa fotowoltaiczne, które podlegają tzw. efektowi fotowoltaicznemu. W jego wyniku powstaje prąd stały. Ten następnie zostaje, za pomocą falownika (inwertera), zamieniony w prąd zmienny o parametrach elektrycznych umożliwiających korzystanie z niego w zasadzie w każdym gospodarstwie domowym.

Zalety instalacji fotowoltaicznej

Decyzja o montażu instalacji fotowoltaicznej w swoim domu niesie za sobą kilka wymiernych korzyści. Przede wszystkim, inwestycja w tę technologię przynosi po pewnym czasie oszczędności. Energia uzyskana z promieni słonecznych pozwala zapomnieć o wysokich rachunkach za prąd. Co więcej, nadmiar energii wyprodukowanej przez system można odsprzedać do sieci za pomocą tzw. licznika dwukierunkowego.

Instalacja fotowoltaiczna jest również niezwykle wygodna w użyciu. Cały proces pozyskiwania energii odbywa się prawie bez udziału człowieka. Korzystanie z tej technologii jest również możliwe w zasadzie w każdym domu. Fotowoltaika wykorzystuje bowiem wszechobecne przecież słońce, którego zasoby są wręcz nieograniczone.

Sporą zaletą instalacji fotowoltaicznej jest również jej proekologiczny charakter. Działanie systemu nie ma żadnego negatywnego wpływu na środowisko. Co więcej, ze względu na korzystanie z odnawialnego źródła energii (słońca) i bezemisyjnego działania, wydaje się on o wiele bardziej przyjazny dla natury od tradycyjnych sposobów pozyskiwania prądu.

Koszty instalacji elektrycznej

Fotowoltaika ma niestety też wady. Jedną z nich jest chociażby zależność od wartości promieniowania, które nie jest stałe. Są dni mniej i bardziej słoneczne, a to oczywiście ma wpływ na ilość wyprodukowanej energii.

Największą przeszkodą jednak dla wielu osób chcących zdecydować się na korzystanie z instalacji fotowoltaicznej jest jednak jej cena. Często zakup i montaż tego systemu może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Przykładowo, sam zakup paneli to mniej więcej 2/3 kosztów, na jakie należy przygotowywać się przy inwestycji w technologię. Dodatkowo należy nabyć wspomniany już inwerter, będący w zasadzie sercem całego systemu. Jego cena wynosi kilka tysięcy złotych. Do tego dochodzą koszty wykonania projektu oraz opłacenie robocizny firmy montującej instalację. Łącznie za technologię fotowoltaiczną trzeba zapłacić od około 20 do często nawet 60 tysięcy złotych. Nie ma się więc co dziwić, że wysoka cena takiej inwestycji wciąż odstrasza wiele osób. Tym bardziej, że całkowity zwrot poniesionych kosztów następuję dopiero po kilku latach.

Od czego zależy cena instalacji fotowoltaicznej?

Cena instalacji waha się oczywiście w zależności od indywidualnych zapotrzebowań i konstrukcji instalacji. Zależy oczywiście od powierzchni dachu. Na cenę wpływa także jakość paneli, inwertera oraz kwalifikacje zatrudnionej do montażu systemu firmy.