Montaż żyrandola - o czym należy pamiętać?

Zawieszenie żyrandola nie jest zadaniem trudnym i większości przypadków nie wymaga wezwania wykwalifikowanego elektryka. Wystarczy zaopatrzyć się w śrubokręt, wiertarkę i miernik, a także pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad.

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać przed przystąpieniem do montażu żyrandola, jest wyłączenie bezpieczników. Dzięki temu unikniemy przypadkowego porażenia, które może w skrajnym przypadku doprowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu. By mieć całkowitą pewność, że w przewodach nie płynie prąd, wystarczy przyłożyć do nich śrubokręt z próbnikiem. W przypadku wykrycia napięcia, lampka urządzenia się zaświeci.

Niezbędna będzie oczywiście drabina. Należy zadbać o to, by postawić ją na stabilnym i płaskim podłożu.

Montaż żyrandola – podłączenie przewodów

W miejscu, gdzie ma zawisnąć nowy żyrandol, powinny wystawać przewody. Ich liczba może różnić się w zależności od tego, czy w budynku znajduje się instalacja elektryczna nowego lub starego typu. Najczęściej spotkać można trzy żyły, które oznaczone są odpowiednimi kolorami – czarny i brązowy to przewody fazowe, a niebieski określa się jako neutralny. W nowych instalacjach występuje również żyła ochronna, oznaczana na żółto-zielono. Wszystkie przewody muszą zostać podłączone do kostki łączeniowej, w jaką wyposażony jest żyrandol. Brązowy i czarny umieszczamy razem w jednym otworze. Przewody neutralny oraz ochronny podpinamy do pozostałych. Nowe modele żyrandoli mają najczęściej oznaczenia, w którym miejscu powinien znaleźć się odpowiedni przewód. Są one też od razu gotowe do montażu, bez konieczności pozbywania przewodów izolacji. Jeśli jest inaczej, należy delikatnie, za pomocą noża odsłonić około 1cm osłony kabla.

Montaż haka

W przypadku wymiany żyrandola nie ma potrzeby instalacji nowego haka, na którym zawiśnie lampa. Przy montażu pierwszej lampy wiszącej w danym pomieszczeniu, należy przed jej podpięciem do sieci umieścić na suficie odpowiednie mocowanie. Ważne by było ono solidne i wytrzymało ciężar żyrandola. Niektóre modele żyrandoli nie są wieszane na haku, a jedynie przytwierdzane bezpośrednio do sufitu za pomocą wkrętów. Wówczas przed przystąpieniem do montażu, trzeba wywiercić otwory, w których następnie umieścimy kołki rozporowe. Pamiętać należy, by podczas wiercenia nie natrafić na inne przewody.

Wkręcenie żarówek i włączenie bezpieczników

Gdy żyrandol jest przytwierdzony do sufitu i podłączony do instalacji elektrycznej, można zamontować w nim żarówki. Ich wybór zależy od modelu lampy oraz osobistych preferencji. Aby sprawdzić, czy montaż został wykonany prawidłowo, należy włączyć bezpiecznik oraz zapalić światło w pomieszczeniu. Jeśli lampa nie zadziała, prawdopodobnie źle zostały podłączone przewody w kostce.

O czym pamiętać?

Jeśli nie mamy pewności, który przewód wystający z sufitu jest fazowy, a który neutralny, można to łatwo sprawdzić za pomocną próbnika. Wystarczy włączyć na chwilę dopływ prądu, a następnie przyłożyć urządzenie do żyły. Jeśli się zaświeci, wówczas mamy do czynienia z przewodem fazowym. Ważne jednak, by przed podłączeniem żyrandola ponownie wyłączyć bezpiecznik.