Jak wymienić żarówkę w samochodzie?

Wymiana żarówki w samochodzie, w związku z coraz bardziej skomplikowaną konstrukcją aut, wcale nie jest prostym zadaniem. Co więcej, kilka prostych błędów może sprawić, że nowa żarówka będzie świeciła nieodpowiednio albo bardzo szybko się przepali.

Zdarza się, że wstawienie nowej żarówki może wiązać się z koniecznością zdemontowania obudowy filtra powietrza, wyjęciem akumulatora, a nawet demontażem całych lamp. Są producenci, którzy zastosowali dostęp do lamp przez klapki znajdujące się w błotnikach przednich kół. Między innymi dlatego wymiana żarówek - szczególnie w nowszych autach - może być nie lada wyzwaniem.

Jak dobrać żarówkę?

Podstawą do skutecznej i bezpiecznej wymiany żarówki w samochodzie jest dobór odpowiedniego zamiennika. Musimy zatem wiedzieć, jaki dokładnie model zastosowany jest w danym samochodzie. Oznaczenia żarówek montowanych w poszczególnych lapach można najczęściej znaleźć w internecie, poszukując informacji na temat danych modeli aut.

Główne rodzaje żarówek samochodowych to żarówki do reflektorów, kierunkowskazów oraz świateł hamowania. Żarówki stosowane w autach wykorzystują napięcie w przedziale 6V-24V.

Jak dostać się do przedniego reflektora?

Aby móc wymontować starą, a zamontować nową żarówkę, trzeba znaleźć dojście przez tylną część obudowy reflektora. W zależności od tego, czy problem dotyczy przednich czy tylnych świateł, procedura wygląda nieco inaczej.

W przypadku świateł przednich najczęściej wystarczy podnieść maskę. Kolejnym krokiem powinno być zdjęcie plastikowej osłony przeciwpyłowej i dotarcie do żarówki. Następnie zdejmujemy złącze elektryczne z konkretnego źródła światła i wymieniamy urządzenie.

Jeśli problem dotyczy światła mijania, trzeba odbezpieczyć metalową zawleczkę lub wyjąć żarówkę ze specjalnego zatrzasku. Światła pozycyjne i kierunkowskazów mają najczęściej wtyczki obrotowe, wtedy żarówki należy wykręcić.

Jak dostać się do reflektora tylnego?

Wymianę żarówek tylnych rozpoczynamy od otwarcia klapy bagażnika i demontażu tapicerki wewnątrz na wysokości lamp. Żarówki tylne są bardzo często zamocowane w obudowie zaślepiającej, którą trzeba zdjąć, aby dostać się do wnętrza lampy.

Kiedy znajdziemy już odpowiednie dojście, wypinamy wtyczkę wraz z przewodami zasilającymi i dopiero wtedy odpinamy zatrzaski części obudowy lub szukamy specjalnego pokrętła, którego wykręcenie pozwala na demontaż całej lampy.

Jakich błędów należy unikać

Podczas wkręcania nowej żarówki bardzo ważne jest, aby nie trzymać jej bezpośrednio palcami (warto założyć np. cienkie bawełniane rękawiczki), ponieważ ślady pozostawione na szkle pod wpływem wysokiej temperatury mogą w znacznym stopniu skrócić żywotność urządzenia.

Przy wymianie żarówki należy zwrócić też uwagę na dobre dopasowanie jej we wskazanym miejscu. W przypadku świateł mijania szczególnie trzeba uważać, aby nie odkształcić metalowej zawleczki przytrzymującej żarówkę.

Cała procedura wymiany komplikuje się w przypadku żarówki kierunkowskazu zamontowanego na błotniku czy światła przeciwmgielnego umieszczonego w dolnej części zderzaka. Wtedy do wymiany konieczne jest zdjęcie plastikowej lub szklanej obudowy. Coraz częściej też, w związku z umieszczaniem w samochodzie dużej liczby urządzeń i sprzętów, dostęp do reflektora robi się kłopotliwy.