Jak korzystać z próbnika napięcia?

Próbnik napięcia to przyrząd, który powinien znaleźć się w ekwipunku każdego, kto przeprowadza nawet najprostsze prace elektryczne. Dzięki temu gadżetowi jesteśmy w stanie sprawdzić, czy w danym elemencie sieci występuje prąd.

Próbnik napięcia (nazywany też testerem) można kupić już nawet za kilka złotych. Najprostsze a zarazem najczęściej spotykane urządzenia tego typu przypominają swoim wyglądem płaski śrubokręt z półprzeźroczystą rękojeścią. W środku obudowy znajduje się neonówka, która w chwili wykrycia napięcia zaczyna świecić.

Jak działa próbnik napięcia?

Istotnym elementem standardowego próbnika napięcia jest niewielka metalowa blaszka, która znajduje się na końcu obudowy urządzenia. Podczas sprawdzania napięcia, powinna być zasłonięta kciukiem. Ważne jest również, by drugi koniec testera przyłożyć do elementu wykonanego z metalu. Jeśli badany komponent znajdzie się pod odpowiednim napięciem, wówczas dojdzie do zapalenia się żarnika wewnątrz obudowy sprzętu.

Inne rodzaje próbników

W sprzedaży można znaleźć bardziej zaawansowane próbniki napięcia. Przykładem są chociażby testery bezdotykowe, czyli takie, które działają bez konieczności dotykania elementu przewodzącego. O wykryciu prądu w sprawdzanym elemencie także informuje przez zapalenie się neonówki. Droższe modele mogą również wibrować. Profesjonalne próbniki pozwalają też wykryć potencjał napięcia przemiennego, sprawdzić ciągłość obwodu oraz wykryć napięcie stałe i sprawdzić polaryzację.

Jak sprawdzić napięcie w gniazdku elektrycznym?

Próbnik napięcia najczęściej wykorzystywany jest w domowych warunkach podczas montażu gniazdek elektrycznych. Aby sprawdzić, czy w kontakcie przepływa prąd, należy przyłożyć tester do obu otworów. Jeśli gniazdko zostało zainstalowane prawidłowo, urządzenie wskaże napięcie tylko w jednym z wejść. Ważne jest, by używając najprostszego próbnika, pamiętać o przyłożeniu kciuka do metalowej blaszki znajdującej się na końcu przezroczystej obudowy.

Więcej o wymianie gniazdka przeczytasz tutaj: /poradniki/jak-zamontowac-gniazdko-elektryczne-142.

Obsługiwane napięcie

Przed zakupem próbnika, należy w pierwszej kolejności sprawdzić zakres wykrywanego napięcia przez konkretny model. Może się bowiem okazać, że dany egzemplarz będzie w stanie poprawnie zadziałać dopiero od wskazanej na urządzeniu wartości. Najbezpieczniej zaopatrzyć się w tester o szerokim zakresie (najczęściej wynosi on 100-250V).