Puszki instalacyjne – rodzaje i właściwości
Puszki instalacyjne są niezbędnymi elementami każdej poprawnie zamontowanej sieci elektrycznej. To właśnie dzięki nim możliwe jest sprawne połączenie różnych obwodów, które rozprowadzone są po całym mieszkaniu. W sklepach znaleźć można kilka rodzajów tego typu osprzętu. Czym różnią się poszczególne typy puszek i jakie jest ich zastosowanie?
Używane powszechnie puszki nie tylko ułatwiają połączenie przewodów, ale dają też możliwość ich rozgałęzienia i dodatkowo chronią kable przed różnego rodzaju czynnikami, które mogłyby zagrozić funkcjonowaniu sieci. Rozmieszczenie puszek w pomieszczeniu, ich liczbę oraz rodzaj powinno się określić już na etapie projektowania instalacji elektrycznej. Odpowiedni dobór tego osprzętu jest bowiem zależny chociażby od rozkładu mieszkania lub domu. Zakup puszek nieprzystosowanych do danych warunków oszpeci wnętrze i może w niektórych przypadkach uniemożliwić połączenie obwodów.
Puszki natynkowe
Podstawowy podział puszek instalacyjny różnicuje je ze względu na sposób montażu. Pierwszym typem są tzw. puszki natynkowe, czyli takie, które umieszcza się bezpośrednio na ścianie. Stosuje się je głównie w miejscach, gdzie estetyka wykończenia wnętrza nie ma aż tak wielkiego znaczenia (np. w obiektach przemysłowych). Bywa jednak, że montuje się je również w budynkach mieszkalnych, gdy nie ma możliwości dokonania połączenia przewodów poza zasięgiem naszego wzroku. Puszki natynkowe nie dodają wnętrzu uroku, ale zdecydowanie ułatwiają przeprowadzenie w przyszłości jakichkolwiek napraw połączenia lub jego modyfikacji. Co więcej, ich montaż jest łatwy i nie zmusza nas do niszczenia ścian. Najpopularniejszym typem puszek natynkowych są modele symetryczne z pokrywą samozatrzaskującą.
Puszki podtynkowe
Jak sama nazwa wskazuje, puszki podtynkowe montuje się w ścianach, dzięki czemu połączenia przewodów są zamaskowane i nie rzucają się w oczy. Ważne jest jednak, by przed ich instalacją przygotować odpowiednich rozmiarów otwory. Tego typu puszki można bez problemu stosować w każdym rodzaju ścian. Osprzęt składa się z ochronnej pokrywy oraz części głównej, która mieści przewody. Puszki podtynkowe najlepiej instalować na etapie budowania domu lub podczas gruntownego remontu. W innych przypadkach ich montaż będzie wiązać się z niszczeniem ścian. Warto dodać, że obecnie można również znaleźć puszki podłogowe i sufitowe, które dobrze sprawują się nie tylko w domach, ale też w pomieszczeniach biurowych.
Puszki zewnętrzne
Puszki montowane są również na zewnątrz budynków. Narażone są one wówczas na działanie różnych warunków atmosferycznych. Z tego względu muszą być one wykonane z materiałów, które będą odporne m.in. na promieniowane UV, upały, mrozy oraz wilgoć. Na rynku znaleźć można obecnie puszki, które można instalować na ścianach budynków, ale też w ziemi. W przypadku tego typu osprzętu warto też rozważyć zastosowanie masy zwiększającej szczelność i tym samym zapewniającej większe bezpieczeństwo połączenia przewodów.
Puszki bezhalogenowe
Zaawansowanym rodzajem puszek są te wykonane z materiałów bezhalogenowych i niepalnych. Umożliwiają one podtrzymanie awaryjnych funkcji instalacji elektrycznej w przypadku poważnej awarii a nawet pożaru. Użycie takich puszek szczególnie zaleca się w miejscach narażonych na przeciążenia sieci.