Oświetlenie w łazience – o czym pamiętać?

Łazienka jest pomieszczeniem, gdzie niezbędne jest zamontowanie kilku źródeł światła. Oświetlenie spełnia tu nie tylko funkcję użytkową, ale też estetyczną. Ważne jest więc, by wybrane lampy oraz oprawy nie tylko rozświetlały najbardziej strategiczne punkty, ale też komponowały się z wystrojem wnętrza.

Planując oświetlenie łazienki należy w pierwszej kolejności zastanowić się, które strefy pomieszczenia będą szczególnie potrzebować światła. Zupełnie innych lamp i opraw będziemy potrzebować do montażu światła głównego, a innych do tzw. dodatkowego. Dokładne rozmieszczenie punktów oświetleniowych jest wyjątkowo ważne w łazienkach pozbawionych okien.

Oświetlenie główne

Główne lampy w łazience montuje się najczęściej w centralnej części sufitu, by światło skupiło się na środku pomieszczenia, ale też równomiernie docierało do pozostałych stref. Wybór konkretnej oprawy powinien być podyktowany wystrojem. Według najnowszych trendów odchodzi się od wiszących lamp np. na rzecz plafonów.

Zdarza się jednak, że oświetlenie główne wcale nie jest montowane w centralnej części sufitu, a najbardziej strategicznym miejscu w łazience – w okolicach lustra. Tu dobrze sprawdzą się mocne oprawy punktowe, które zapewnią odpowiednią widoczność podczas codziennych czynności higienicznych. Planując oświetlenie w tej strefie trzeba pamiętać, by światło równomiernie oświetlało twarz. Warto też zwrócić uwagę na barwę żarówek i zaopatrzyć się w takie, których światło odda jak najbardziej naturalny kolor naszej cery. Nie należy montować lampy na ścianie przeciwległej do lustra.

Oświetlenie dodatkowe

Oświetlenie dodatkowe montowane jest najczęściej w trzech miejscach – w okolicach lustra (o ile główne źródło światła znajduje się w centralnej części sufitu), przy wannie lub kabinie prysznicowej oraz pod sufitem. Opcjonalne lampy przy lustrze powinny odpowiednio rozświetlać twarz, ale też nie mogą świecić tak mocno, jak oświetlenie główne. W przypadku iluminacji montowanych w okolicach wanny lub kabiny prysznicowej sprawdzają się oprawy maskujące lampy. Światło w tych strefach powinno relaksować i stanowić element dekoracyjny wnętrza. Dobrym rozwiązaniem będzie montaż punktów oświetleniowych tuż nad miejscem kąpieli lub na jednej z sąsiadujących ścian. Oświetlenie podsufitowe to rozwiązanie dedykowane dla wnętrz z tzw. podwieszanym sufitem.

Dla dekoracji można też zdecydować się na lampy wolnostojące. Taka alternatywa ma sporo wad. Przede wszystkim powinniśmy unikać zagracania łazienki, tak by pomieszczenie to było jak najbardziej funkcjonalne. Ponadto tego typu oświetlenie nie jest odpowiednie do miejsc narażonych na działanie wilgoci i wody.

Jakie żarówki do łazienki?

Wybór żarówek do łazienki zależy od tego, na jakiej barwie światła nam zależy oraz jakich opraw chcemy użyć. Popularne halogeny, doceniane m.in. za naturalne kolory emitowanego światła sprawdzą się w przypadku oświetlenia punktowego. Zaleca się korzystanie z lamp LED, które wykazują się długą żywotnością oraz energooszczędnością. Ich sporą zaletą jest fakt, że można je zakupić w dowolnym kolorze, co z pewnością zainteresuje osoby planujące w swoim salonie kąpielowym montaż podwieszanego sufitu z barwną iluminacją. W łazience sprawdzą się oprócz tego taśmy LED – łatwe w montażu, idealne np. do oświetlenia podszafkowego.

Sprawdź również: