Jak dobrać wentylator do pomieszczenia?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wentylatora do konkretnego pomieszczenia?

Gdzie najbardziej potrzebna jest wentylacja mechaniczna?

Wentylacja mechaniczna (czyli taka, która odbywa się za pomocą dedykowanych urządzeń) wskazana jest w tych pomieszczeniach domu, gdzie najszybciej będzie dochodzić do zużywania się świeżego powietrza. Mowa tu oczywiście o kuchni, łazience, kotłowni oraz pokojach pozbawionych okiennic. To właśnie tam unosząca się para wodna, dym, mocne zapachy, kurz i inne podobne czynniki będą miały wpływ na szybki spadek jakości krążącego po pomieszczeniu powietrza. Wentylator ma za zadanie zadbać o odpowiednią cyrkulację, czyli możliwie jak najszybsze wpuszczenie do środka czystego i świeżego luftu. Standardowo taki proces zachodzi siłami natury, dzięki tzw. wentylacji grawitacyjnej. Bywa jednak, że wymiana powietrza musi być wspomagana mechanicznie. Z taką sytuacją mamy najczęściej do czynienia w wyżej wymienionych pomieszczeniach.

Wybór wentylatora - na co zwrócić uwagę?

Przy doborze wentylatora na pewno trzeba wziąć pod uwagę typ pomieszczenia oraz jego rozkład. Należy wymierzyć rozmiar pokoju, pomyśleć o jego przeznaczeniu, rozkładzie okien i drzwi, a także ulokowaniu różnych sprzętów.

Do wentylacji pomieszczeń w cel zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji używa się wentylatorów ściennych. Najważniejszym parametrem tego typu urządzeń jest wydajność podawana w metrach sześciennych na godzinę (m3/h), która określa, ile jest w stanie wymienić dany wentylator przez 60 minut pracy. Zalecana wydajność wentylatorów różni się od danych pomieszczeń. Orientacyjnie w kuchni powinno stosować się sprzęty o przepustowości od 30 do nawet 70m 3/h. W łazience z kolei powinny wystarczyć urządzenia o wydajności rzędu 50 m3/h. Dobór odpowiedniego wentylatora warto wcześniej uzgodnić ze specjalista lub sprzedawcą w sklepie.

Istotne są również jakość wykonania sprzętu (np. by mechanizm był chroniony przed wilgocią), moc, prędkość obrotowa, a także głośność pracy (szczególnie ważna w pomieszczeniach biurowych). Wiele osób zwróci również uwagę na estetykę wykonania wentylatora. Nie można zapominać, że znajdzie się on na ścianie pomieszczenia, więc dobrze byłoby, gdyby jego stylistyka uzupełniała się z innymi elementami wykończeniowymi wnętrza.

W którym miejscu zamontować wentylator?

Producenci wentylatorów zazwyczaj sami określają najlepsze miejsce do zamontowania ich sprzętu. Z reguły należy je umiejscowić na ścianie tuż pod sufitem, naprzeciwko głównych źródeł wymiany powietrza (np. okien lub drzwi). Wentylatory powinny znaleźć się stosunkowo blisko miejsc, gdzie ulatnia się para, dym lub nieprzyjemny zapach. Jednocześnie nie należy narażać urządzenia na wpływ wysokich temperatur oraz wilgoci.

Wentylatory stojące

A co z popularnymi wentylatorami stojącymi (biurowymi)? To urządzenia, których głównym zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie przyjemnego ochłodzenia w gorące dni. Stanowią one tańszą, a dla niektórych zdrowszą alternatywę klimatyzatorów. Obecnie na rynku znaleźć można mnóstwo wentylatorów stojących, wśród których znajdują się zarówno mniejsze egzemplarze, jak i nieco nowocześniejsze i mocniejsze urządzenia kolumnowe.