Oświetlenie liniowe - czym jest i gdzie najlepiej się sprawdza?
Oświetlenie liniowe to rozwiązanie polegające na zapewnieniu światła w pomieszczeniu za sprawą opraw o charakterystycznym podłużnym kształcie. Wykorzystuje się do niego tradycyjne świetlówki, świetlówki LED oraz moduły LED. Oświetlenie liniowe, szczególnie w nowoczesnej wersji, ma bardzo szerokie zastosowanie m.in. dzięki temu, że generuje światło o różnych barwach.
Dzięki zróżnicowanej kolorystyce zarówno tradycyjnych jak i nowoczesnych świetlówek można uzyskać efekt światła zimnego oraz ciepłego. To pozwala na wielorakie zastosowanie: od pomieszczeń przemysłowych, hal produkcyjnych, magazynów, centrów logistycznych, przez budynki użyteczności publicznej (dworce, biura, hale sportowe, parkingi, placówkach służby zdrowia, szkoły), aż po mieszkania.
Dodatkową zaletą oświetlenia liniowego jest szerokie zastosowanie w aranżacji wnętrz. Bo oprócz tradycyjnego miejsca na suficie można wykorzystać je również np. do oświetlenia architektonicznego, czyli iluminacji, która eksponuje dany detal w pomieszczeniu.
Zalety oświetlenia liniowego LED
Nowoczesne oświetlenie liniowe LED w porównaniu do tradycyjnych świetlówek jest energooszczędne (technologia pozwala zmniejszyć rachunki za energię elektryczną nawet o kilkadziesiąt procent) i charakteryzuje się wyższą wydajnością (co z kolei pozwala obniżyć koszty konserwacji systemu oświetlenia i jego utylizacji). Nie bez znaczenia jest też aspekt ekologiczny, bowiem w tych rozwiązaniach wyłączono z procesu produkcji część szkodliwych substancji (np. rtęć).
Warto wspomnieć też o większym bezpieczeństwie pożarowym (dzięki odpowiednio niskiej temperaturze obudowy) i wysokiej sprawności oświetlenia LED, co znakomicie sprawdzi się na dużych powierzchniach.
Dodatkową zaletą jest swoboda w zakresie wyboru koloru światła, bowiem diody LED produkują światło w konkretnym kolorze, pozwalając na uzyskanie niemal każdej barwy bez stosowania filtrów czy innych dodatków.
Czym są liniowe moduły LED?
Moduły LED to - obrazowo rzecz ujmując - taśmy z ułożonymi szeregowo niewielkimi źródłami światła. Dzięki zastosowaniu odpowiednich przewodów cechuje je bardzo duża elastyczność montażu. Moduły LED mocuje się np. z wykorzystaniem dwustronnej taśmy klejącej, co nie wymaga wiercenia ani dodatkowych opraw czy uchwytów. Sprawia to, że moduły liniowe łatwo można samodzielnie zamontować np. by doświetlić blat w kuchni albo w oryginalny sposób oświetlić witrynę sklepową.
Hermetyczna i trwała obudowa modułów LED świetnie sprawdza się także na zewnątrz, ponieważ instalacja będzie odporna na działanie warunków atmosferycznych. Dlatego tego typu rozwiązania wykorzystywane są m.in. do oświetlenia reklamowego (tym bardziej, że są dostępne w różnych wariantach kolorystycznych oraz różnych mocach). Mogą oświetlać szyldy, litery reklamowe, banery, wystawy i witryny sklepowe, a także rozmaite obiekty znajdujące się wewnątrz budynków i w mieszkaniach – terraria, meble, figurki, obrazy, lustra i inne. Mogą być używane także w roli oświetlenia punktowego w sklepach, oświetlenia naściennego biur, korytarzy, dużych sal, auli, stanowisk pracowników. Świetnie sprawdzą się także jako dodatkowa dekoracja.