Circuit breaker, 125A, 3 pole, NZMN2-A125 259091
local index:
ALP110MOEL
Catalog number:
259091
EAN code:
Manufacturer: EATON
Number of poles: 3
Rated current [A]: 125
Price:
gross / pcs.
(including VAT 23%)
up to 2 weeks
On request
Quantity pcs.
(multiplicity:
1
Add to inquiry
Add to clipboard
Print
Product description
Circuit breaker, 125A, 3 pole, NZMN2-A125
Technical data
  • Number of poles
    3
  • Rated current [A]
    125
Other technical data
  • Rated permanent current Iu
    125 A
  • Rated short-circuit breaking capacity lcu at 400 V, 50 Hz
    50 kA
  • Adjustment range short-term delayed short-circuit release
    0 ... 0 A
  • Integrated earth fault protection
    No
  • Device construction
    Built-in device fixed built-in technique
  • DIN rail (top hat rail) mounting optional
    Yes
  • Number of auxiliary contacts as normally open contact
  • With switched-off indicator
    No
  • Position of connection for main current circuit
    Front side
  • Complete device with protection unit
    Yes
  • Motor drive optional
  • Rated voltage
    690 ... 690 V
  • Overload release current setting
    100 ... 125 A
  • Adjustment range undelayed short-circuit release
    750 ... 1250 A