Systemy montażowe kabli i przewodów

Instalacja elektryczna to dość skomplikowana struktura składająca się z wielu pomniejszych elementów. Aby działała w odpowiedni sposób, spełnionych musi być kilka ważnych warunków. Jednym z nich jest chociażby umiejętne położenie kabli. Co warto wiedzieć o systemach montażowych instalacji? Jakie są podstawowe zasady układania przewodów elektrycznych w domu lub mieszkaniu?

Nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez prądu. To dzięki niemu nie musimy spędzać wieczorów przy świecach, a wszelkie rozrywki zapewniają nam różnej maści urządzenia elektroniczne. Z dobrodziejstw energii elektrycznej korzystamy każdego dnia. Rzadko jednak zastanawiamy się, w jaki sposób prąd zasila nasz dom. Cały sekret najczęściej tkwi bowiem w ścianach. To właśnie poza zasięgiem naszego wzroku pochowane są przeróżne kable i przewody, które doprowadzają energię do gniazdek lub lamp. Efektywność oraz wydajność całej instalacji w dużej mierze zależy od tego, jak została ona zamontowana. O czym zatem należy pamiętać przy montażu nowych przewodów?

Jedno- i wielożyłowe, pod i natynkowe

Przewody używane do instalacji elektrycznej można ogólnie podzielić na jedo- oraz wielożyłowe. Jedne i drugie można montować zarówno podtynkowo, jak i bezpośrednio na tynku. W zależności od własnych preferencji, zastanych w budynku warunków, a także projektu sieci, kable muszą znaleźć się w specjalnych korytkach lub rurkach, będących elementami systemu montażowego.

Zasady montażu:

  • Zaleca się, by przewody montować pionowo lub poziomo między puszkami, gniazdami i kolejnymi istotnymi punktami instalacji.
  • Odległość przewodów od okien i drzwi powinna wynosić co najmniej kilkanaście centymetrów.
  • Z kolei od podłogi i sufitu kable najlepiej kłaść w odległości około 30 centymetrów.
  • Ważne jest, by kable układać starannie.
  • Nigdy nie powinno się instalować przewodów w poprzek ściany. W taki sposób bardzo łatwo narazimy sieć na różne uszkodzenia chociażby w chwili dokonywania remontu. Trudniej będzie też wymienić instalację po kilkunastu lub kilkudziesięciu latach jej użytkowania.
  • Ważne jest też dokonanie odpowiednich zabezpieczeń i dopasowanie przekroju żył, by instalacja nie była narażona na przeciążenia oraz zadbanie o dokonanie opisu bezpieczników oraz utworzenie dokumentacji powykonawczej.

Co wchodzi w skład systemu montażowego?

Asortyment produktów służących do ułożenia przewodów instalacji elektrycznej jest stosunkowo szeroki. Do montażu sieci wykorzystuje się przede wszystkim różnego rodzaju kanały, nazywane też korytkami. To właśnie w nich kable "wędrują" do poszczególnych pomieszczeń w domu.

Najczęściej kanały, wykonane są z pcv choć spotkać można też korytka metalowe. Dostosowane są one zarówno to montażu podtynkowego, jak i natynkowego.

Sporą rolę odgrywają też uchwyty stosowane do mocowania, wszelkie złączki, listwy, płytki, opaski i wiele innych. Ich ceny nie są wysokie, ale przy wyborze konkretnego modelu warto zwrócić uwagę, czy spełniają one wszelkie normy bezpieczeństwa.

Sprawa dla specjalisty

Montaż instalacji elektrycznej nie należy do najłatwiejszych zadań. Pracę tę najlepiej zlecić wykwalifikowanym specjalistom, którzy posiadają odpowiednią wiedzę z zakresu elektryki. Fachowcy nie tylko ułożą sieć tak, by korzystanie z niej było bezpieczne i efektywne, ale też dokonają odpowiedniej dokumentacji technicznej.