Ściemniacz światła – jaki wybrać?

Ściemniacz światła jest alternatywną dla zwykłego wyłącznika, ponieważ umożliwia dostosowanie jasności iluminacji do własnych potrzeb.

Regulatory w postaci ściemniaczy światła były powszechnie znane już w czasach PRL. Jego działanie polega na odpowiednim ustawieniu parametru prądu, który dociera do żarówki. Regulacja może odbywać się na kilka sposobów – najpowszechniejsze są ściemniacze obrotowe, obsługiwane za pomocą pokrętła. Produkowane są także bardziej zaawansowane technologicznie modele, sterowane akustycznie i bezprzewodowo.

Ściemniacz światła – z jakimi źródłami współpracuje?

Do każdego rodzaju żarówek przeznaczony jest inny typ regulatora. Do klasycznych źródeł światła, można zastosować ściemniacz najprostszego rodzaju. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku świetlówek, które wymagają specjalnego ściemniacza dostosowanego do tych konkretnie lamp. A to ze względu na ich działanie – energooszczędne świetlówki nie pracują zaraz po włączeniu z pełną mocą. Osiągają ją dopiero po kilku sekundach. Halogeny mogą współpracować ze ściemniaczem, jeśli są zasilane napięciem 230V. Jeżeli wartość ta będzie niższa, może dojść do uszkodzenia lampy. Problematyczne bywa zastosowanie ściemniacza przy LED-ach. Regulator spełni swoją funkcję tylko w przypadku żarówek przystosowanych do zmian parametrów światła.

Więcej o ściemniaczach w technologii LED przeczytasz w naszym poradniku: Żarówki led przystosowane do ściemniaczy

Rodzaje ściemniaczy

Najczęściej stosowane są ściemniacze obrotowe. Regulacja światła polega na przekręceniu pokrętła zamontowanego w ścianie pomieszczenia. Nieco nowsze modele elektroniczne wyposażone są dodatkowo w moduły pamięci, dzięki czemu zapamiętują preferencje użytkownika.

Dostępne są również ściemniacze dotykowe – sterowane panelem, które reagują na odpowiednio długie przytrzymanie dłoni lub palca w wyznaczonym obszarze. Tego typu regulatory również coraz częściej mają moduły pamięciowe.

Na popularności zyskują ściemniacze sterowanie zdalnie – za pomocą pilotów, aplikacji mobilnych, a nawet reagujące na konkretne dźwięki. Ten rodzaj regulatorów jest najdroższy.

Co zyskamy dzięki ściemniaczowi światła?

Ściemniacz światła oferuje użytkownikom kilka udogodnień. Przede wszystkim pozwala ustawić takie natężenie oświetlenia, jakie jest potrzebne w danej sytuacji. To natomiast może korzystnie wpłynąć na wysokość rachunków za prąd. Przyciemniając nieco światło, ograniczamy pobór energii. Liczniki wskażą więc w chwili odczytu mniejszą wartość. Ponadto wolniej zużywa się żarówka. Ściemniacz światła jest też stosunkowo łatwy w montażu. Podłączenie urządzenia nie wymaga fachowej wiedzy i można to zrobić samodzielnie. Należy pamiętać, że osprzęt instaluje się zawsze na przewodzie napięciowym, a nie zerowym.