Żarówki LED przystosowane do ściemniaczy

Ściemnianie lamp LED to temat, który wielu osobom spędził sen z powiek. Dobór odpowiednich diod oraz tzw. ściemniaczy nie jest bowiem tak łatwym zadaniem, jak mogłoby się początkowo wydawać. Które zatem ledówki idealnie nadadzą się do ściemniaczy? O czym pamiętać, decydując się na instalację takiej technologii w swoim domu?

Ściemnianie lamp LED to przede wszystkim dla oszczędności. Korzystanie z takiej technologii jest w stanie jeszcze bardziej (sam zakup żarówek LED korzystnie wpływa w dłuższej perspektywie na stan portfela) obniżyć rachunki za prąd. Oprócz tego ściemnianie pozwala uzyskać idealne światło w zależności od sytuacji lub nastroju.

Ściemnianie LED - kłopotliwa technologia

Standardowe diody LED są skonstruowane w taki sposób, że do poprawnego działania potrzebują stabilnego napięcia o niskiej wartości od 2 do 4V. Ściemnianie to proces swojego rodzaju destabilizacji tego napięcia. Jest to więc technologia niekompatybilna z tym, jak funkcjonują żarówki LED. Dodatkowym utrudnieniem są również różne standardy producentów. Każda żarówka działa inaczej i może okazać się, że dany egzemplarz nie jest wspierany przez ściemniacz konkretnej marki. Nie oznacza to oczywiście, że ściemnianie w przypadku diod ledowych jest niemożliwe. Wykonanie takiej instalacji można uzyskać przez dobór odpowiednich żarówek do urządzeń nazywanych ściemniaczami. Tu od razu należy nadmienić, że zawsze w pierwszej kolejności kupujemy lampy, a dopiero do nich dopasowujemy ściemniacz. Zakup w odwrotnej kolejności może przysporzyć nam sporo kłopotów.

Ściemnienie lamp 12V

W dużym uproszczeniu dużo łatwiej ściemnić żarówki 12V. Proces ten odbywa się bowiem po stronie niskiego napięcia, czyli wyjściowej zasilacza. Tego typu lampy współpracują ze ściemniaczami 12V, które nie muszą obniżać napięcia w znaczący sposób, dzięki czemu diody nie są narażone na różnego rodzaju defekty. Żarówki ściemniane 12V nie będą aż tak podatne na migotania oraz spadek żywotności. Generalnie ze ściemniaczami współpracują diody typu G4, MR16 i część G9.

Więcej komplikacji jest w przypadku lamp ściemnianych na 230V. Jak zostało wspomniane - dioda wymaga stałego napięcia niskiej wartości. Aby więc mogła być zasilona z sieci 230V potrzebuje „dodatkowego wspomagacza”, który przystosuje dla niej odpowiednie warunki. Większość dostępnych na rynku ledówek nie jest w stanie przez swoja konstrukcję współpracować z tradycyjnymi i starszymi ściemniaczami, które chociażby stosuje się do halgenów. W tym wypadku należy zaopatrzyć się w nowoczesne ściemniacze elektroniczne. Trzeba jednak pamiętać, że dobór odpowiednich żarówek przystosowanych do ściemniania i samego ściemniacza jest bardzo trudny. Oba elementy często ze sobą nie współgrają - ściemniacze nie obsługują danego modelu, a same lampy nie działają tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Dobrze jest zatem dowiedzieć się wcześniej, czy dany ściemniacz na pewno obsłuży posiadane już żarówki. Jeśli jednak mamy wybierać, zdecydowanie lepiej jest zaopatrzyć się w lampy LED przystosowane do ściemnienia od niskiego napięcia.