Przekroje przewodów instalacyjnych

Dobór przewodów o odpowiednim przekroju jest podstawą wykonania prawidłowo działającej instalacji elektrycznej. To m.in. od tego czynnika zależy, czy znajdująca się w ścianach budynku sieć będzie wydajna i bezawaryjna.

Określenie przekroju przewodów następuje już na etapie projektowania instalacji elektrycznej. Powinien to zrobić wykwalifikowany specjalista, któremu zleciliśmy położenie sieci w domu albo mieszkaniu. Najczęściej popełnianym błędem jest montaż zbyt cienkich przewodów. To sprawia, że przy nadmiernym obciążeniu może dochodzić do różnego rodzaju awarii, a w skrajnym przypadku nawet do pożaru.

Jakie przekroje przewodów wyróżniamy?

W Polsce standardowe przekroje żył przewodów wynoszą kolejno: 0,5; 0,75; 1; 1,5; 2,5; 4; 6; 10; 16; 25; 35; 50; 70; 95; 120; 150; 185; 240; 300; 400 i 500 mm². Należy jednak zaznaczyć, że tylko część z nich jest stosowana na szerszą skalę. W przypadku instalacji elektrycznych domów i mieszkań montuje się najczęściej te o przekroju 1,5 oraz 2,5 mm2. O wyborze konkretnego typu decydują różne czynniki. Elektryk projektujący sieć powinien przy określeniu odpowiedniego przekroju zwrócić uwagę m.in. na:

  • długotrwałe obciążenie prądowe przewodu,
  • dopuszczalne spadki napięcia,
  • dopuszczalne wartości prądu w przypadku zwarcia,
  • przeciążalność prądową przewodu,
  • odporność termiczną,
  • wytrzymałość mechaniczną przewodu.

Przekrój przewodów w obwodach oświetlenia

Standardowo elektrycy podczas montażu instalacji decydują się na przewody o przekroju nie mniejszym niż 1,5 mm2. Taki typ okablowania jest w wielu przypadkach zupełnie wystarczający. Oczywiście może się okazać, że przekrój ten okaże się niewydajny. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w przypadku obwodu oświetleniowego zastosować przewody 2,5 mm2. Mamy wówczas pewność, że sieć nie będzie narażona na obciążenia i spięcia. Wybór najwydajniejszego typu najlepiej pozostawić elektrykowi, który sam oceni, które kable dobrze się sprawdzą w naszym domu.

Przekrój przewodów w gniazdkach

W przypadku gniazdek również panuje zasada, by nie instalować przewodów o przekroju mniejszym niż 1,5 mm2. Bezpieczniej jednak jest zamontować żyły o przekroju 2,5 mm2. Do tzw. kontaktów podłączane są bowiem różnego rodzaju urządzenia, które mogą zużywać jednolite wartości prądu. Asekuracyjnie dobrze jest zatem zdecydować się na szersze przewody, by uniknąć w przyszłości niepotrzebnych awarii. Ten sam typ przewodów powinien być wystarczający w przypadku gniazdek, do których z założenia będą podpinane urządzenia o dużym poborze mocy (np. AGD lub niektóre sprzęty RTV).