Oświetlenie poddasza

Aranżacja oświetlenia na poddaszu jest trudniejsza niż w przypadku innych pomieszczeń w domu. Nietypowy sufit oraz specyficzny układ okien zapewniają dostęp naturalnego światła. Jakie lampy najlepiej sprawdzą się w pokojach umieszczonych na najwyższych kondygnacjach budynku mieszkalnego?

Oświetlenie na poddaszu – rodzaj skosu

Dobór odpowiedniego oświetlenia poddasza zależy w największej mierze od rodzaju skosu. Jest to szczególnie istotne podczas wyboru lamp pełniących rolę światła głównego. Najczęstsze są r poddasza z sufitem „ściętym” po jednej stronie oraz z tzw. dachem dwuspadowym. W pierwszym przypadku bardzo trudne jest (a nieraz niemożliwe) zamontowanie opraw wiszących i żyrandoli. O wiele lepiej sprawdzą się natomiast kinkiety, plafony lub punkty oświetleniowe (zarówno halogenowe, jak i LED) montowane w ścianach. Z kolei dachy dwuspadowe cechują się tym, że skosy łączą się ze sobą w centralnej części. Nic nie stoi na przeszkodzie, by właśnie w punkcie stykowym spadów zamontować lampę wiszącą. Zdarza się, że między dwoma skosami stropu umieszcza się fragment poziomego sufitu, w którym umieszcza się oświetlenie punktowe.

Liczba okien i powierzchnia poddasza

Rodzaj oświetlenia pomieszczeń znajdujących się na ostatnich piętrach domów jest też zależny od liczby okien oraz powierzchni zagospodarowanej przestrzeni. Poddasza z jednym skosem są zazwyczaj mniejsze, a dostęp do dziennego światła zapewniają okna dachowe. Choć szerokie, są one najczęściej jedynym źródłem naturalnego oświetlenia na poddaszu, na dodatek wpadającego do pomieszczenia tylko z jednej strony. Należy więc zadbać o to, by znalazła się w nim odpowiednia liczba lamp, które dostatecznie oświetlą jego najbardziej strategiczne punkty. Nieco inaczej sprawa wygląda przy pomieszczeniach z sufitem dwuspadowym. Z reguły ich powierzchnia jest większa, a sam sufit wyższy. To pozwala nie tylko zamontować okna dachowe z dwóch stron budynku, ale też zapewnić naturalne światło mniejszymi oknami ściennymi. Na tego typu poddaszach łatwiej też można zamontować centralne oświetlenie główne oraz umieścić wolnostojące lampy.

Przeznaczenie pomieszczenia

Nie bez znaczenia jest również przeznaczenie aranżowanego pomieszczenia. Na poddaszu urządza się m.in. sypialnie, do których pasują stylowe kinkiety, gabinety, gdzie największą rolę odgrywają oprawy biurowe, a nawet łazienki. W przypadku tych ostatnich ważne jest, by lampy były odporne na działanie wilgoci. Odpowiedni powinien być również dobór żarówek. W sypialniach montuje się najczęściej te o łagodnej i uspokajającej barwie. Dla lepszego efektu i funkcjonalności można zdecydować się również na instalację ściemniaczy światła. W łazience oświetlenie powinno być mocniejsze i rozmieszczone w taki sposób, by ułatwić wykonywanie codziennych czynności higienicznych. Ważne jest więc, by bardzo dobrze oświetlone były okolice lustra, wanny i kabiny prysznicowej. W każdym z tych pomieszczeń sprawdzą się zarówno halogeny, jak i lampy LED.

Oświetlenie poddasza – bezpieczeństwo

Należy pamiętać, że w stropie poddasza bardzo często znajdują się elementy izolacji dachu. Przewody muszą być poprowadzone w taki sposób, by nie stykały się z fragmentami osłony. W przeciwnym razie może dojść do zwarcia i w najgorszym razie do pożaru. Montaż światła na poddaszu warto zlecić wykwalifikowanemu fachowcowi.