Oświetlenie obrazów - na jakie lampy się zdecydować?

Do oświetlenia obrazów użyć można różnych rodzajów lamp od kinkietów, przez reflektory, spoty, specjalne lampy galeryjne aż po lampy stojące. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć i czy zależy nam, aby oświetlenie miało też walor użytkowy.

W projektowaniu oświetlenia elementów dekoracyjnych ważne jest rozmieszczenie lamp, a także barwa i natężenie emitowanego światła. To będzie decydowało o ostatecznym efekcie, czyli o ekspozycji obrazu.

Dobrze zaprojektowane rozwiązanie dodatkowo pozwoli doświetlić miejsca, w których w ciągu dnia jest za mało światła oraz sprawdzi się̨ w pomieszczeniach pozbawionych okien, jak łazienka czy przedpokój.

Tradycyjne kinkiety w nietypowej aranżacji

Kinkiety to bardzo popularne lampy przytwierdzane do ściany, których główną zaletą jest punktowe światło. Dzięki temu są one idealną opcją do rozjaśniania niewielkich powierzchni, jak np. lustro, są więc często wykorzystywane w łazienkach, przedpokojach czy garderobach.

Kinkiety mogą służyć także do oświetlenia elementów dekoracyjnych, w tym obrazów. Najłatwiej jest zamocować je symetryczne po obu stronach wybranego obiektu. Przy odpowiednim ustawieniu takie źródło światła może mieć też walor użytkowy i służyć nie tylko ekspozycji obrazu, ale dodatkowo do oświetlenia pomieszczenia.

Wybrać można też modele, w których oprawa umieszczona jest na dłuższym, najczęściej regulowanych ramieniu. Montujemy wtedy jeden kinkiet, umieszczając go bezpośrednio nad obrazem i ustawiając strumień światła tak, aby uniknąć efektu oślepiania.

Specjalne lampy do obrazów

Specjalistyczne lampy przeznaczone do oświetlania elementów dekoracyjnych nazywane są obrazowymi albo galeriami do obrazów. Wyglądają podobnie do kinkietów, bo zbudowane są z cienkich i podłużnych opraw umieszczonych na ramieniu. Zostały jednak zaprojektowane i dostosowane ściśle dla artykułów dekoracyjnych, dzięki czemu doskonale nadają się do równomiernego oświetlania obrazów, plakatów czy zdjęć.

Wybierając konkretny model warto zwrócić uwagę na to, czy konstrukcja lampy pozwala zmieniać ustawienie oświetlenia oraz czy w lampach wykorzystano diody LED, czy inne rodzaje lamp. Do wyboru są też rozmaite kolory i wzory opraw warto więc zadbać o to, żeby oświetlenie komponowało się z wystrojem wnętrza. Tego typu lampy mogą być zasilane z sieci, ale są też modele na baterie, pozwalające na wygodny montaż nawet z dala od źródła prądu.

Oświetlenie szynowe i linkowe

Oświetlenie obrazów zamontować można na specjalnych szynach podłączonych do prądu albo na linkach. W pierwszym przypadku na szynach możemy rozmieścić dowolną liczbę reflektorów. W oświetleniu linkowym zamiast szyn stosuje się linki, na których przymocowane są źródła światła. Tego typu rozwiązania montowane są częściej w nowocześnie zaaranżowanych wnętrzach.

Zarówno oświetlenie szynowe, jak i linkowe, poprowadzone wzdłuż całej ściany nie tylko równomiernie oświetli obrazy, ale też może spełniać praktyczną rolę użytkowego źródła światła.

Spoty i taśmy LED

Spoty to pojedyncze lampki ulokowane na niewielkiej podstawie albo zestawy kilku opraw umieszczonych np. na dłuższej listwie. Ich ważną zaletą jest możliwość ustawiania i łatwej zamiany kierunku światła, co daje dużo opcji aranżacji.

Bardzo elastycznym rozwiązaniem są też specjalne taśmy LED, które łatwo jest zamontować np. na krawędzi półki albo na ścianie nad obrazem. Dodatkowo dają one możliwość zastosowania różnych kolorów światła.

Inne oryginalne pomysły

Dobrym i praktycznym pomysłem na oświetlenie zdjęcia albo obrazu będą też małe lampki zaciskowe, które można przymocować bezpośrednio do ramy. Inne oryginalne rozwiązania to dostosowany do wystroju wnętrza i stylu obrazu żyrandol, lampa stojąca, a także świecznik i oświetlenie typu cotton balls (girlandy świetlne z powlekanymi piłeczkami).