Oświetlenie korytarza - efektywna instalacja

Korytarz najczęściej pozbawiony jest naturalnego źródła światła, dlatego zastosowane w nim oświetlenie musi pełnić zarówno funkcję użytkową, jak i dekoracyjną. Stosując odpowiednie lampy można optycznie zmieniać proporcje pomieszczenia, trzeba tylko zastosować kilka sprawdzonych zasad.

Korytarz to ważny ciąg komunikacyjny, dlatego raczej nie sprawdzą się w nim lampy wiszące, a tym bardziej stojące (chyba, że mamy do czynienia z odpowiednio dużym pomieszczeniem). Dobrą alternatywa będą natomiast plafony i kinkiety, których duży wybór pozwoli na dobór zgodny ze stylem wystroju całości.

Jeśli w korytarzu mamy lustro, kinkiet warto zamocować właśnie nad nim. Tym sposobem doświetlimy korytarz, a dodatkowo wyeksponujemy ramę lustra oraz zyskamy wygodne światło w miejscu, w który często się ubieramy lub przebieramy.

Kilka uniwersalnych zasad oświetlenia korytarza

Jeśli pomieszczenie jest wąskie, należy raczej unikać dużych lamp, bo lepiej niż jeden wielki klosz sprawdzi się np. ciąg mniejszych kinkietów albo panel ze światłami LED. Przy dużym korytarzu oświetlenie przedpokoju powinno być natomiast bardziej zróżnicowane. W przypadku wąskiego korytarza ładnym i praktycznym rozwiązaniem może okazać się oświetlenie w suficie podwieszanym, ponieważ lampy wiszące często przeszkadzają w otwieraniu drzwi czy szafek. Aby natomiast oświetlenie w suficie dawało dodatkowy, ciekawy efekt, tuż pod źródłem światła warto umieścić jaśniejszy element (np. inną płytkę podłogową albo dywanik).

Oświetlenie korytarza - wygoda i bezpieczeństwo

Oświetlenie korytarza przede wszystkim musi być wygodne i bezpieczne. Dlatego, jeśli mamy do czynienia z wąskim, ale długim pomieszczeniem, warto pomyśleć o włącznikach schodowych, które pozwalają na włączenie światła w jednym miejscu (np. na początku korytarza), a wyłączenie w innym.

Jeżeli dodatkowo z korytarza wchodzi się do kilku kolejnych pomieszczeń, można zastosować włącznik krzyżowy. Pozwala on na sterowanie oświetleniem z trzech miejsc, ponieważ montuje się go pomiędzy dwoma włącznikami schodowymi.

Wygodnym rozwiązaniem może być także oświetlenie sterowane za pośrednictwem czujnika ruchu. To rozwiązanie nie sprawdzi się jednak np. gdy w mieszkaniu przebywa jakieś zwierzę, które może swobodnie poruszać się po korytarzu.

W układzie zasilającym oświetlenie korytarzowe można zastosować także łącznik czasowy, który po ustalonym czasie będzie wyłączał światło, nawet jeśli wychodząc z korytarza sami o tym zapomnimy.

Przydatne triki optyczne z użyciem światła

Ogólna zasada mówi, że im jaśniejsze jest pomieszczenie, tym większe będzie się ono wydawało. Dlatego też warto, zamiast jednego źródła światła, zamontować kilka lamp, które bardziej równomiernie wypełnią całą przestrzeń. Poza tym, mając do dyspozycji kilka źródeł światła, łatwiej jest optycznie urządzić wnętrze.

Mocne doświetlenie sufitu pozwala na pozorne podwyższenie pomieszczenia. Podobne wrażenie można uzyskać także montując strumienie światła skierowane na płaszczyznę sufitu pomalowanego na jasny kolor. W takim przypadku odbite światło łagodnie rozejdzie się po pomieszczeniu. Silniejsze oświetlenie jednej z dłuższych ścian wąskiej przestrzeni spowoduje natomiast, że całość wyda się szersza.

Niskie pomieszczenie podwyższyć można optycznie dzięki podwieszanemu sufitowi ze świetlówkami ukrytymi za taflą mlecznego szkła lub tworzywa sztucznego. Podobnie zadziałają kinkiety skierowane na sufit.

Wąskie wnętrze poszerzyć można montując na suficie lub ścianach świetlne listwy. Natomiast podświetlona wnęka czy półka sprawią, że korytarz wyda się szerszy i nabierze dodatkowej głębi. Warto zadbać też o rozświetlenie kątów pomieszczenia, ponieważ zabieg ten powiększy je optycznie.