Jak podłączyć podwójny włącznik światła?

Podwójny włącznik światła przeznaczony jest do lamp wyposażonych w dwie niezależne od siebie żarówki. Dzięki temu osprzętowi możemy decydować, która z nich ma zostać uruchomiona w danym momencie.

Montaż podwójnego włącznika światła podobnie jak w przypadku pojedynczego, nie jest skomplikowany i można wykonać go samodzielnie. Obie instalacje różnią się od siebie drobnymi szczegółami. Aby jednak podwójny włącznik światła działał poprawnie, należy w prawidłowy sposób poprowadzić przewody do odpowiednich mechanizmów osprzętu. Trzeba także pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa. Wszelkie prace elektryczne wykonywane w domu powinny być przeprowadzane po wcześniejszym wyłączeniu prądu. Jeśli nie jest się pewnym swoich umiejętności, lepiej będzie zlecić do zadanie wykwalifikowanemu specjaliście.

Schemat podłączenia podwójnego włącznika

Podobnie jak w przypadku pojedynczego włącznika, podwójny montujemy w puszce, do której poprowadzone są przewody. Standardowo rozróżnia się ich trzy rodzaje: fazowy, neutralny oraz ochrony. Zdarza się, że dwa ostatnie z wymienionych są ze sobą połączone. Jeśli nie mamy pewności, który z przewodów pełni funkcję fazowego, możemy to sprawdzić za pomocą miernika. Przed tym należy jednak na moment przywrócić w domu dopływ prądu.

Aby włącznik działał poprawnie, wystarczy poprowadzić do niego jedynie przewód fazowy, a konkretniej przewód zasilający ogólny oraz dwa przewody fazowe zasilające żarówki. Kabel neutralny i ochronny spinamy wewnątrz puszki (poza włącznikiem) za pomocą złączek elektrycznych.

Do których otworów należy podpiąć przewody fazowe?

Osprzęt powinien być wyposażony w co najmniej trzy zaciski, w których należy umieścić przewody. Każdy z tych otworów jest zazwyczaj odpowiednio oznaczony, dzięki czemu wiadomo, jak poprawnie zamontować osprzęt. Otwór, do którego wpina się przewód fazowy ogólny (zasilający) często wskazany jest na obudowie strzałką. Pozostałe zaciski przeznaczone są do przewodów, które będą odpowiedzialne za włączenie i wyłączenie żarówek znajdujących się w lampie.

O czym należy pamiętać?

Do poprawnego działania układu należy też poprawnie podłączyć puszkę z lampą. Najłatwiej, jeśli instalacja jest czterożyłowa. Wówczas do każdej żarówki podpinamy przewód neutralny oraz fazowy. W przypadku, gdy instalacja wyposażona jest w dwie żyły (brak przewodu ochronnego), wystarczą trzy przewody, przy czym kabel neutralny doprowadzamy do zacisku ochronnego w lampie, który następnie mostkujemy z zaciskiem neutralnym.

Podłączony włącznik umieszczamy w puszcze i za pomocą śrub przytwierdzamy go do ściany. Aby sprawdzić, czy osprzęt został prawidłowo zainstalowany, przywracamy zasilanie i włączamy światło. Może zdarzyć się, że lewy przycisk będzie uruchamiał żarówkę po prawej stronie. Dla własnej wygody warto poprawić ten błąd. Należy wówczas ponownie odciąć dopływ prądu i zamienić miejscami przewody fazowe odpowiedzialne za zasilanie lamp.