Jak zamontować włącznik światła?

Instalacja włącznika światła nie jest skomplikowana i można ją wykonać samodzielnie. Wystarczy pamiętać o odpowiedniej kolejności wykonywanych czynności oraz zachowaniu bezpieczeństwa.

Włączniki światła umieszcza się w tych pomieszczeniach, gdzie znajduje się oświetlenie sufitowe. Zazwyczaj osprzęt tego typu montowany jest przy wejściu, po przeciwnej stronie od tej, na którą otwierają się drzwi. Najwygodniej, jeśli włączniki znajdują się nieco niżej od wysokości wzroku osoby dorosłej.

Montaż nowych włączników lub ich wymiana nie wymaga interwencji wykwalifikowanego elektryka. Pracę tę można przeprowadzić samodzielnie. Należy przede wszystkim wiedzieć, w jaki sposób poprowadzić odpowiednie przewody do poszczególnych elementów mechanizmu. Pamiętać trzeba także o zasadach bezpieczeństwa. Wszelkie prace przy instalacji elektrycznej przeprowadza się po wcześniejszym odcięciu prądu w domu lub mieszkaniu.

Instalacja włącznika światła

Włącznik światła instaluje się w tzw. puszcze, do której poprowadzone są odpowiednie przewody. Wyróżnia się ich trzy rodzaje:

  • fazowy, najczęściej oznaczany kolorem brązowym, szarym lub czarnym,
  • neutralny, oznaczany kolorem niebieskim,
  • ochronny, oznaczany na żóło-zielono.

Zdarza się, że z puszki wychodzą jedynie dwa przewody. Taka sytuacja ma miejsce, gdy kabel ochronny i neutralny są ze sobą połączone w innym miejscu. Kolory przewodów są bardzo ważne i nie należy ich pomylić. Fazowy umieszcza się w otworze, gdzie znajduje się czerwony styk włącznika światła (najczęściej na schematach określany literką L). Przewód neutralny podpinamy natomiast do styku oprawy. W nowych typach włącznika nie trzeba podpinać przewodu ochronnego i można go zwinąć do puszki.

Montaż w puszce

Podłączony włącznik należy następnie umieścić w puszce. Standardowo osprzęt posiada śruby, umożliwiające przytwierdzenie go do podłoża. Na początku warto delikatnie umocować łącznik, by móc później ewentualnie wyrównać jego położenie. Włącznik ustawiamy poziomo w pozycji wyłączonego światła. Jeśli znajduje się on w odpowiedniej pozycji, dokręcamy mocowanie i zakładamy klawisz oraz ramkę. Następnie pozostaje jedynie sprawdzić, czy włącznik został założony prawidłowo. Przywracamy napięcie i zmieniając pozycję klawisza obserwujemy, czy światło w lampie zapala się i gaśnie.

O czym pamiętać?

Po wyłączeniu dopływu prądu, warto upewnić się, czy w przewodach na pewno nie ma napięcia. W tym celu należy posłużyć się miernikiem. Jeśli nie mamy pewności, który z przewodów pełni funkcję fazowego, możemy na chwilę przywrócić zasilanie i również miernikiem sprawdzić jego położenie. Mocując osprzęt w puszce, należy uważać, by przewody nie wysunęły się ze styków. Warto też pamiętać, że niektóre włączniki mogą różnić się nieco budową.