Jak chronić dzieci przed porażeniem elektrycznym?

Ciekawość dzieci nie zna granic. Chyba każdy rodzic wie, że szczególnie interesujące wydają się najmłodszym te rzeczy, które niestety mogą wyrządzić im mniejszą lub większą krzywdę. Wśród takich zagrożeń należy wyszczególnić np. urządzenia elektryczne. Na szczęście istnieją metody, dzięki którym jesteśmy w stanie uchronić nasze pociechy przed ewentualnym porażeniem prądem.

Dom lub mieszkanie to dla małych dzieci prawdziwa kraina przygód. Zwykłe sprzęty codziennego użytku skutecznie przyciągają uwagę najmłodszych, którzy osobiście chcą przetestować ich działanie. To oczywiście może doprowadzić do nieszczęśliwego wypadku, np. porażenia prądem. Aby tego uniknąć, powinniśmy odpowiednio przygotować nasze lokum na intensywną i jednocześnie bezpieczną eksplorację w wykonaniu dzieci.

Zabezpieczenie gniazdek

Aby uchronić najmłodszych przed porażeniem elektrycznym, należy w pierwszej kolejności zadbać o zabezpieczenie gniazdek elektrycznych. Współcześnie tzw. kontakty montowane są zazwyczaj na niskich wysokościach, dzięki czemu dzieci mają do nich bardzo łatwy dostęp. Ciekawscy kilkulatkowie bardzo często wkładają do otworów w gniazdkach palce lub różne przedmioty. By zaoszczędzić im przykrego spotkania z prądem, dobre jest zaopatrzyć się w specjalne kontakty z osłonami. Jeśli wymiana wszystkich gniazd w domu lub mieszkaniu nie wchodzi w grę, można również zakupić same zaślepki, które również uniemożliwią dzieciom wsadzenie do otworów palców, zabawek czy jakichkolwiek innych znalezionych przedmiotów. W sklepach bez problemu znaleźć można również przedłużacze ze wspomnianymi zasłonami.

Osłona kabli

Dzieci lubią bawić się kablami. Niewielkich rozmiarów dłonie najmłodszych domowników w połączeniu np. z nożyczkami mają naprawdę niszczycielską moc. Przecięcie zwykłego przewodu nie stanowi dla nich większego problemu. Dobrze jest więc zadbać o bezpieczeństwo dzieci oraz o to, by sprzęty podłączone nie uległy usterkom. Dlatego też rodzicom zaleca się zakup specjalnych wężyków ochronnych, które uniemożliwią dzieciom przerwanie przewodów.

Z dala od dzieci

Żadne dodatkowe akcesoria nie zastąpią jednak czujności rodziców i ich zdrowego rozsądku. Wszelkie niebezpieczne sprzęty należy umiejscowić z dala od dzieci. Wspominane kable dobrze jest chociażby pochować pod listwami lub spiąć w wiązki. To zapobiegnie np. pociągnięciu i zrzuceniem na siebie danego urządzenia. Od samego początku warto też edukować nasze pociechy o niebezpieczeństwach związanych z nieumiejętnym korzystaniem z urządzeń elektrycznych.

Kod IP

Przy zakupie niektórych urządzeń i akcesoriów elektrycznych, dobrze jest zwrócić uwagę na ich kod IP, czyli specjalny system oznaczania stopnia ochrony obudowy danego sprzętu. Standardowy kod składa się z 5 elementów:

  • międzynarodowego symbolu IP,
  • pierwszej cyfry, która oznacza, że obudowa zapewnia ochronę przed dostępem do niebezpiecznych części umieszczonych wewnątrz (skala 0-6, gdzie pierwsza cyfra oznacza brak ochrony, a ostatnia zabezpieczenie przed dostępem do części drutem oraz ochronę pyłoszczelną),
  • drugiej cyfry , która oznacza ochronę obudowy przed wnikaniem wody (skala 0-8, gdzie pierwsza cyfra oznacza brak ochrony, a ostatnia ochronę przed skutkami ciągłego zanurzenia w wodzie),
  • litery dodatkowej (nieobowiązkowa), która oznacza ochronę przed niebezpiecznymi częściami w przypadku, gdy ich szkodliwość jest znacznie wyższa
  • litery uzupełniającej, która stosowana jest tylko w wyjątkowych przypadkach, np. gdy sprzęt nadaje się do stosowania w określonych warunkach.

Jeśli kod IP znajduje się na sprzęcie, który zamierzamy kupić, możemy mieć pewność, że spełnia on standardowe wymogi bezpieczeństwa.