Czujniki w domu – rodzaje, jak je rozmieścić?

Czujniki domowe zyskują w ostatnim czasie na znaczeniu wraz ze wzrostem popularności technologii inteligentnego domu. Tego typu gadżety są wręcz podstawowym elementem wyposażenia nowoczesnych budynków posiadających zintegrowany system ochrony. Różnego rodzaju sygnalizatory wewnętrzne są też coraz częściej instalowane w starszych domach. Jakie czujki pozwolą zwiększyć bezpieczeństwo nasze i posiadanego mienia?

Czujniki dymu

Wśród najpopularniejszych czujników montowanych w domach są te wykrywające dym. Ich zadaniem jest wczesne poinformowanie domowników o pożarze. Aby czujniki dymu działały prawidłowo, powinny być zamontowane w odpowiednim miejscu. Najlepiej by znalazły się one na wysokości około 2 metrów od ziemi w niezasłoniętych sektorach. Czujniki dymu powinno montować się blisko sypialni lub na korytarzu. Instalacja w kuchni lub kotłowni mogłaby powodować częste uruchamianie fałszywych alarmów. Ważne jest też, by wcześniej sprawdzić, czy dźwięk wydawany przez urządzenie jest słyszalny w całym domu.

Czujniki tlenku węgla

Podobne do czujników dymu są czujki czadu. Te również informują o pożarze, a dodatkowo wskazują, że w budynku zaczął unosić się śmiertelnie groźny dla człowieka tlenek węgla. Wdychanie powietrza ze stężeniem 0,16% tego związku chemicznego może zakończyć się zgonem. Czad nie ma żadnego zapachu, dlatego tym bardziej warto zainwestować w czujnik wykrywający tego „cichego zabójcę”. Montaż urządzenia wygląda identycznie, jak w przypadku czujek dymu. Na rynku znaleźć można modele łączące funkcje obu tych gadżetów.

Czujniki gazu

Zapach gazu jest wyczuwalny przez człowieka, ale często do jego ulatniania dochodzi w nocy. Niewiele wówczas potrzeba, by doszło do zatrucia domowników lub groźnego wybuchu. Specjalna czujka jest w stanie w porę ostrzec przed niebezpieczeństwem. Najlepiej zainstalować się ją w kuchni, tuż pod sufitem. W przypadku budynków posiadających ogrzewanie gazowe, tego typu sygnalizator powinien znaleźć się też w kotłowni.

Czujnik zalania

Zalanie to częsty problem mieszkańców bloków, kamienic i domów wielorodzinnych. Co prawda czujka nie jest w stanie uchronić nas przed nagłym wylaniem wody z pralki lub akwarium, ale za to szybko poinformuje o niechcianym zajściu, a to z kolei pozwoli zmniejszyć rozmiar szkód i być może zapobiegnie zniszczeniu lokum sąsiada. Tego typu czujka świetnie sprawdzi się też w piwnicach, które narażone są na zalanie wodami gruntowymi. Zaleca się, by taki sygnalizator instalować na niskich wysokościach, najlepiej tuż przy podłodze.

Czujniki ruchu

Warto też wspomnieć o czujnikach ruchu czujnikach ruchu, które są w stanie uchronić nasz dom przed włamaniem. Takie urządzenie świetnie sprawdza się w nocy lub pod nieobecność mieszkańców budynku. Połączona z alarmem czujka reaguje, gdy po posesji chodzi niepożądany gość. Sporym minusem jest jednak to, że sygnalizator włączy się również wtedy, gdy w jego zasięgu zjawi się zwierzę.