Najczęstsze awarie elektryczne w domu

Awarie elektryczne najczęściej mają związek z uszkodzeniem instalacji albo któregoś z podłączonych do niej sprzętów. Czasami można je szybko usunąć, ale jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy i doświadczenia oraz nie dysponujemy bezpiecznymi narzędziami, zdecydowanie należy skorzystać z pomocy fachowca.

Poniżej opisujemy najczęstsze awarie elektryczne do których dochodzi w domach i mieszkaniach. Wskazujemy ich przyczyny i możliwe rozwiązania. Zanim jednak zaczniemy szukać problemu w naszej instalacji, warto upewnić się, że nie doszło do planowanego wyłączenia prądu albo do większej awarii. Można to sprawdzić dzwoniąc pod numer alarmowy 991.

Wadliwe urządzenie powodujące zwarcie

Zwarcie to nagłe zmniejszenie rezystancji obwodu elektrycznego, podczas którego płynie prąd zwarciowy większy od prądu roboczego. Powoduje to wyzwolenie ogromnej energii w bardzo krótkim czasie, co może doprowadzić nawet do stopienia elementów metalowych.

Do czołówki urządzeń, które najczęściej powodują zwarcie należą uszkodzone przedłużacze, płyty indukcyjne, oprawy oświetleniowe, zasilacze od laptopów, suszarki czy żelazka. Także niskiej jakości żarówki często podczas włączania powodują zwarcie i wyłączenie prądu w sieci.

Przy tego typu usterce, podobnie jak przy przeciążeniu sieci, dochodzi do wybicia bezpieczników. Po odłączeniu wadliwego urządzenia bezpieczniki powinny dać się znowu włączyć, a w całej instalacji powinien popłynąć prąd.

Uszkodzenie przewodu

Częstą przyczyną awarii instalacji elektrycznej jest uszkodzenie przewodu, np. podczas wiercenia w ścianach. Pospolitymi uszkodzeniami mechanicznymi są też nacięcia, rozerwania i zmiażdżenia przewodów elektrycznych. Niestety czasami wystarczy drobne draśnięcie, aby po czasie - w wyniku nadpalenia lub przedostania się wilgoci w uszkodzone miejsce - pojawił się poważny problem.

W przypadku takiej awarii pomocne mogą okazać się specjalne lokalizatory, które pozwalają na odtworzenie przebiegu przewodów w ścianach i gruncie. Urządzenia te są też w stanie lokalizować bezpieczniki i wyłączniki w obwodach końcowych oraz wykrywać przerwy i zwarcia w przewodach. Wymiana uszkodzonego przewodu to już jednak dość skomplikowane zadanie i przy braku wiedzy lepiej samodzielnie się go nie podejmować.

Warunki atmosferyczne

Warunki atmosferyczne mają wpływ na pracę oraz stan techniczny urządzeń szczególnie przy zewnętrznych elementach instalacji. Duże zawilgocenie może powodować zwarcia między przewodami, których izolacja została uszkodzona. Aby temu zapobiec, należy stosować specjalne przewody oraz ochronę hermetyczną.

Przestarzała instalacja elektryczna

W wiekowych instalacjach, zwłaszcza w przypadku aluminiowego okablowania, często dochodzi do złamania przewodu lub wypadania z zacisków łączeniowych, co może prowadzić do zwarć. Podobne skutki mogą mieć: niewłaściwe połączenia, zły dobór przewodów lub zabezpieczeń, a także przeciążanie.

Zastosowane w dawnym budownictwie przewody (np. aluminiowe) nie spełniają obecnych wymagań, ponieważ kiedy były instalowane nie przewidywano tak dużego zapotrzebowania na energię elektryczną. Najmniej groźnym efektem takiej sytuacji jest niestabilne działanie sprzętów podłączonych do sieci elektrycznej, ale prawdopodobny może być nawet pożar. Wymiana starej instalacji i całego okablowania to już bardzo skomplikowane zadanie, które zdecydowanie należy powierzyć fachowcom.