Montaż taśmy LED - jak go poprawnie przeprowadzić?
cDo tego ich montaż wcale nie jest skomplikowany.
Diody elektroluminescencyjne (LED) znajdują zastosowanie głównie w oświetleniu dekoracyjnym i użytkowym. Pozwalają na tworzenie różnorodnych kompozycji, a ich niewielkie rozmiary sprawiają, że łatwo umieścić je nawet w miejscach trudnodostępnych, jak wnęki czy niestandardowe półki.
Zobacz także: Oświetlenie podszafkowe – na jakie się zdecydować?
Czym są taśmy LED?
Taśmy LED to - najprościej rzecz ujmując - setki diod przymocowanych do elastycznej płytki (w wersji hermetycznej w całości zalana jest ona silikonem). Pod płytką znajduje się dwustronna taśma klejąca służąca do montażu. Rolki mają najczęściej po 5 m, przy czym poszczególne modele rozróżnią się m.in. ze względu na ilość i rodzaj diod, barwę światła i stopień szczelności. Jeżeli taśmy chcemy zamontować w miejscach niezagrożonych wilgocią lub zalaniem, wystarczy taśma o standardowej szczelności IP20. Do aranżacji zewnętrznych lepiej wybrać taką o szczelność na poziomie przynajmniej IP65.
Podstawowy zestaw potrzebny do montażu tego rodzaju oświetlenia to: taśma LED i odpowiednio dobrany zasilacz, włącznik, złączka umożliwiającą połącznie taśmy z zasilaczem, ewentualnie listwa maskująca i profil aluminiowy do odprowadzania ciepła oraz elementy montażowe (uchwyty i wkręty do przymocowania profilu).
Montaż taśmy LED na profilu aluminiowym
Taśmę ledową można zamontować bezpośrednio (np. na blatach czy półkach) albo przy użyciu wspomnianego profilu. W tym drugim wariancie konstrukcja będzie stabilniejsza, łatwejsza do czyszczenia, a diody mniej podatne na uszkodzenia.
Przed rozpoczęciem montażu należy zmierzyć odcinek, na którym będziemy montować oświetlenie. Taśmy LED można ciąć nawet zwykłymi nożyczkami, ważne jest jednak to, aby robić to dokładnie w miejscach wyznaczonych na taśmie.
Pierwszy krok w montażu to przyklejenie taśmy LED do aluminiowych profili. Przed przyklejeniem powierzchnię należy odtłuścić, wyczyścić i wysuszyć.
Dokładnie przyklejoną taśmę należy zlutować lub przy pomocy odpowiedniej złączki połączyć z zasilaczem. To ważne, bo prąd w sieci ma napięcie 230V, a taśmy LED zazwyczaj są zasilane niskim napięciem 12V lub 24V. Jako pierwsze podłączamy napięcie 230V, które łączymy z zasilaczem, a za zasilaczem montujemy taśmę LED. Do wejścia podłączamy wysokie napięcie 230V, a do wyjścia taśmę LED. Styki pozwalające na przylutowanie zasilania znajdziemy na taśmie mniej więcej co kilkanaście centymetrów, co wpływa też znacząco na wygodę w ich instalowaniu.
Montaż taśmy LED bez użycia profilu
Ponieważ taśma ledowa jest podklejona, umieścić możemy ją na dowolnie wybranych powierzchniach, przyklejając np. bezpośrednio do półki albo rantu biurka. W tym celu znowu dokładnie mierzymy, ile taśmy będzie potrzebne i we wskazanym miejscu przycinamy ją. Następnie podłączamy do sieci (tak samo jak w poprzednim przypadku). Gdy sprawdzimy, że oświetlenie działa, można przykleić je we wskazanym miejscu.
Ważne jest, aby wybrana przez nas powierzchnia była możliwie gładka, dzięki czemu taśma będzie przylegała dokładnie i mocno. W tym przypadku także należy pamiętać o oczyszczeniu i osuszeniu wskazanego pod taśmę miejsca.