SERIES 18 PIR motion sensor IP40 1Z 10A 230V AC 1-500lx 360° 4x30m 184182300300PAS
local index:
APK007FIND
Catalog number:
184182300300PAS
EAN code:
Manufacturer: FINDER
Depth [mm]: 80.1
Detection angle [°]: 360
Contact material: AgSnO2
Price:
gross / pcs.
(including VAT 23%)
Accessible 13 pcs.
Pickup in 1h
Quantity pcs.
(multiplicity:
1
Add to inquiry
Add to clipboard
Print
Product description
Features:
  • Large detection range up to 120 m2
  • Modern design
  • Fast installation thanks to push-in terminals
  • 1 NO contact 10 A with switch-on front
  • Mounting to a 60 mm box or 502 box
  • Mounting in corridors (ceiling)
  • Double clamps for easier connection of sensors
Application:
  • corridors in hotels and offices
  • passageways
Technical data
  • Depth [mm]
    80.1
  • Contact material
    AgSnO2
  • Installation
    Flush-mounted
  • Rated voltage [V]
    230
  • Power consumption [VA]
    1.5
  • Rated current [A]
    10
  • Family
    18
  • Width [mm]
    84
  • Rated inrush current [A]
    20
  • Maximum detection distance [m]
    4x30
  • Rated AC switching voltage [V]
    400
  • Rated switching power for AC15 (230V AC) [VA]