На замовлення
Intended use
DMM-5T is a multifunctional microprocessor multimeter designed to monitor the parameters of a three-phase electrical network. The multimeter allows you to perform high-accuracy measurements of all basic network parameters, such as phase voltages and currents, line voltages, frequency, active, reactive, apparent power and power factor. In addition, the multimeter enables full, four-quadrant energy measurement (both consumed and returned to the grid).
To monitor the measured values and configure the device, a multifunctional display and LEDs are used on the front panel. The multimeter can be programmed using a four-button keypad. The built-in RS485 interface and the implemented MODBUS RTU communication protocol ensure communication of the multimeter with a wide range of industrial devices and programs.
Operation
* indirect or direct ( >5A) measurement of phase currents
* indirect or direct (>230/400V) measurement of phase-to-phase and phase-to-phase voltages
* measurement of frequency
* measurement of active, reactive and apparent power
* values minimum and maximum
* power factor measurement
* four-quadrant measurement of energy consumed and returned to the grid
* energy measurement in 4 tariffs
* monthly energy billing
* OC type pulse output (open collector) for energy indicators
* communication with external devices via RS-485 port
and MODBUS RTU protocol
Technical data
| power supply | 85÷264V AC/DC | voltage measurement |
| Rated voltage | 400V AC (L-N); 693V AC (L-L) |
| frequency | 45÷55Hz |
| grid | three-phase, three- or four-wire |
| measuring range | 3÷120% Un |
| current measurement | |
| rated current | 5A |
| measuring range | 0.5÷120% In |
| communication protocol < /td> | |
| interface | RS-485 |
| protocol | MODBUS RTU |
|   ; baud rate | 2400 / 4800 / 9600 / 19200 / 38400 bps |
| display td> | LCD monochrome |
| power consumption | <8VA |
| operating temperature | -20÷60°C |
| connection | 1.5mm screw terminals² |
| dimensions | 95×95×85mm |
| mounting hole< /td> | 90×90mm |
| Свого роду пакет | Sztuka |
| Кількість | 1 шт. |
| Вага (кг) | 0,534 |
| Ширина (м) | 0,145 |
| Довжина (м) | 0,128 |
| Глибина (м) | 0,108 |