15kA series circuit breaker (3+N-pole), FAZ-B16/3N 278949
local index:
ABB808MOEL
Catalog number:
278949
EAN code:
Manufacturer: EATON
Number of poles: 4
Rated current [A]: 16
Type: FAZ-B16/3N
Price:
gross / pcs.
(including VAT 23%)
up to 2 weeks
On request
Quantity pcs.
(multiplicity:
1
Add to inquiry
Add to clipboard
Print
Product description
• Characteristics B, C, D, Z, K, S
• Optical contact setting status indicator (red/green)
• Protective blanking clips
• Rich accessories
Technical data
  • Number of poles
    4
  • Type
    FAZ-B16/3N
  • Rated current [A]
    16
Other technical data
  • Release characteristic
    B
  • Number of protected poles
    3
  • Rated voltage
    400 V
  • Rated impulse withstand voltage Uimp
    4 kV
  • Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 400 V
    10 kA
  • Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 400 V
    15 kA
  • Frequency
    50 ... 60 Hz
  • Concurrently switching neutral conductor
    Yes
  • Pollution degree
    2
  • Width in number of modular spacings
    4
  • Degree of protection (IP)
    IP20
  • Connectable conductor cross section multi-wired
    1 ... 25 mm²
  • Number of poles (total)
  • Rated current
    16 A
  • Rated insulation voltage Ui
    440 V
  • Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 230 V
    10 kA
  • Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 230 V
    15 kA
  • Voltage type
    AC
  • Current limiting class
    3
  • Over voltage category
  • Additional equipment possible
    Yes
  • Built-in depth
    70.5 mm
  • Ambient temperature during operating
    -25 ... 75 °C
  • Connectable conductor cross section solid-core
    1 ... 25 mm²