16A cam switch, 0-1 three-pole switch, in OB11 enclosure SK16-2.8211\OB11
local index:
ALK079SPAM
Catalog number:
SK16-2.8211\OB11
EAN code:
Manufacturer: SPAMEL
Continuous current [A]: 16
Level of security: IP65
Rated operational power at AC-3, 400 V [kW]: 3.5
Price:
gross / pcs.
(including VAT 23%)
Accessible 31 pcs.
Pickup in 1h
Quantity pcs.
(multiplicity:
1
Add to inquiry
Add to clipboard
Print
Product description
Technical data
  • Continuous current [A]
    16
  • Rated operational power at AC-3, 400 V [kW]
  • Level of security
    IP65
Other technical data
  • Model
    Reverser
  • With zero (off) position
    Yes
  • Rated permanent current Iu
    16 A
  • Degree of protection (IP), front side
    IP65
  • Number of auxiliary contacts as normally open contact
  • Suitable for floor mounting
    Yes
  • Suitable for distribution board installation
    No
  • Complete device in housing
  • Type of control element
    Turn button
  • Number of poles
    3
  • With retraction in 0-position
    No
  • Rated operation power at AC-3, 400 V
    3.5 kW