Residual current device, PFIM-100/4/03-G 104384
local index:
ARP243MOEL
Catalog number:
104384
EAN code:
Manufacturer: EATON
Number of poles: 4
Differential current [mA]: 300
Rated current [A]: 100
Price:
gross / pcs.
(including VAT 23%)
up to 2 weeks
On request
Quantity pcs.
(multiplicity:
1
Add to inquiry
Add to clipboard
Print
Product description
Residual current device, PFIM-100/4/03-G
Technical data
  • Number of poles
    4
  • Rated current [A]
    100
  • Differential current [mA]
    300
  • PKWIU
Other technical data
  • Number of poles
    4
  • Rated current
    100 A
  • Rated insulation voltage Ui
    440 V
  • Mounting method
    DIN rail
  • Selective protection
    No
  • Short-circuit breaking capacity (Icw)
    10 kA
  • Voltage type
    AC
  • Frequency
    50 Hz
  • Degree of protection (IP)
    IP20
  • Built-in depth
    70.5 mm
  • Pollution degree
    2
  • Connectable conductor cross section solid-core
    1.5 ... 35 mm²
  • Rated voltage
    400 V
  • Rated fault current
    0.3 A
  • Rated impulse withstand voltage Uimp
    4 kV
  • Leakage current type
    AC
  • Short-time delayed tripping
    Yes
  • Surge current capacity
    3 kA
  • With interlocking device
    Yes
  • Additional equipment possible
  • Width in number of modular spacings
  • Ambient temperature during operating
    -25 ... 40 °C
  • Connectable conductor cross section multi-wired
    1.5 ... 16 mm²