Power contactor, DILMP200 109930
local index:
ATD095MOEL
Catalog number:
109930
EAN code:
Manufacturer: EATON
Rated voltage [V]: 24
Price:
gross / pcs.
(including VAT 23%)
up to 2 weeks
On request
Quantity pcs.
(multiplicity:
1
Add to inquiry
Add to clipboard
Print
Product description
Power contactor, DILMP200
Technical data
  • Rated voltage [V]
    24
Other technical data
  • Rated control supply voltage AC 50 Hz
    0 ... 0 V
  • Rated control supply voltage DC
    24 ... 27 V
  • Rated operation current Ie at AC-1, 400 V
    200 A
  • Rated operation power at AC-3, 400 V
    55 kW
  • Rated operation power at AC-4, 400 V
    75 kW
  • Modular version
    No
  • Number of auxiliary contacts as normally closed contact
  • Number of normally closed contacts as main contact
  • Rated control supply voltage AC 60 Hz
    0 ... 0 V
  • Voltage type for actuating
    DC
  • Rated operation current Ie at AC-3, 400 V
    115 A
  • Rated operation current Ie at AC-4, 400 V
    136 A
  • Rated operation power NEMA
    93 kW