Podkategorie

Tulejki i bolce

Tulejka kablowa to niewielki element służący do zaciskania przewodów wielodrutowych. Dzięki tulejce kilka lub kilkanaście drutów w prosty i skuteczny sposób można zabezpieczyć przed uszkodzeniami mechanicznymi, które mogą prowadzić do zwarcia. Ten drobny element instalacji elektrycznej ma więc bardzo duże znaczenie dla wygody i bezpieczeństwa użytkowania całej sieci.

Końcówki i tuleje kablowe to elementy, których celem jest zakończenie lub połączenie żył przewodów elektrycznych, dlatego też są to podstawowe elementy pracy każdego elektroinstalatora, niezbędne przy montażu kabli i przewodów. Tego rodzaju zakończenia przewodów stosowane są tam, gdzie mamy do czynienia z miedzianym kablem splecionym z kilku drutów. Zapobiegają wysunięciu się pojedynczej żyły z kabla, a także pozwalają na wykorzystanie pełnego przekroju żyły przewodu. Tulejki zaciskowe na przewody zapewniają także trwałe połączenie.

Poszczególne modele tulejek różnią się od siebie wielkością, ponieważ każdy pasuje do innego gniazda. Jednak najogólniej rzecz biorąc tego rodzaju końcówki przypominają swoim kształtem pusty w środku walec, który pełni funkcję przyłącza do różnych urządzeń. Dodatkowo na rynku dostępne są końcówki kablowe tulejkowe w różnych kolorach, co ułatwia łączenie instalacji (barwy mają wskazywać, do którego otworu należy podłączyć konkretny przewód).

W ofercie el12.pl znaleźć można tulejki renomowanych producentów (np. EM Group, Trytyt, Ergom, Hager, Haupa, Eaton, Radpol), przeznaczone na przewody o przekroju od 0,5 mm kw. do 400 mm kw. W wyborze konkretnego rozwiązania pomoże prosta wyszukiwarka, grupująca produkty wg ceny, producenta lub przekroju.

Najpopularniejsze rodzaje tulejek

Najczęściej wyróżnia się dwa typy końcówek tulejkowych:

  1. końcówki z izolacją - izolacja wykorzystana w produkcji końcówki zapewnia dodatkową ochronę, a powłoka poliamidowa daje możliwość pracy w przedziale temperatur od -40 °C do +125 °C. Tulejki izolacyjne posiadają różne kolory w zależności od przekroju żyły. Warto pamiętać, że wysokiej jakości wykonanie oraz użyte w tym procesie materiały zapewniają tulejkom odporność na działanie czynników atmosferycznych, dlatego ważne jest, aby wybierać produkty sprawdzonych dostawców.

Sama tulejka ma długość od kilku do kilkunastu milimetrów i jest to element, który należy zacisnąć przy pomocy odpowiednich narzędzi. Natomiast izolacja wykonana jest zazwyczaj z plastiku, przy czym kolor oraz rozmiar końcówki tulejkowej zależą od jej przeznaczenia. Ogólna zasada mówi, że otwór izolacji przy przewodach pojedynczych będzie okrągły, a przy podwójnych prostokątny.

  1. końcówki bez izolacji - tego rodzaju asortyment najczęściej jest miedziany i cynowany galwanicznie. Są to końcówki cienkościenne do przewodów wielodrutowych elastycznych, przy czym warto podkreślić, że kształt tulejki ułatwia montaż żyły przewodu.

Końcówki tulejkowe można podzielić także ze względu na typ końcówki oraz wersje końcówki. Jednym z nich popularniejszych rozwiązań jest typ TA, który nie posiada izolacji i wykonany jest z miedzi. Typ TA można wykorzystać do pracy przy przewodach o przekroju żyły od 0,5 mm kw. do nawet 185 mm kw. Końcówki tulejkowe typu TE posiadają izolację, a przekrój żyły do jakiego są wykorzystywane, zaczyna się już od 0,14 mm kw.

Ze względu na wersje końcówek tulejek możemy wyróżnić:

  • końcówkę blaszkową,
  • końcówkę tulejkową,
  • tulejkę połączeniową.

W ofercie el12.pl w kategorii TULEJKI I BOLCE znaleźć można m.in. takie elementy jak: tulejka goła, łącznik czołowy, złączka doczołowa aluminiowa, złączka doczołowa miedziana pocynowana, tuleja kablowa, bolce łączeniowe, tuleja dystansowa, tuleja łącząca do włókna, tuleja okrągła do przewodów skompresowanych, końcówka kablowa, nasuwka konektorowa, złączka kablowa aluminiowa redukcyjna, złączka kablowa aluminowo-miedziana z przegrodą szczelną, złączka płasko owalna do linii napowietrznych, tuleja początkowa/końcowa.

Dostępne w asortymencie el12.pl miedziane złączki do kabli rurowe służą do doczołowego łączenia przewodów o tym samym przekroju. Zastosowanie złączek do kabli rurowych zwiększa bezpieczeństwo połączenia i jego trwałość. Ważne, aby pamiętać, że tego typu połączenia nie mogą być obciążane mechanicznie.

Wybierając konkretny model warto mieć na uwadze, że na rynku dostępne są miedziane złączki rurowe poddawane dodatkowej obróbce w postaci hartowania oraz wypalania w temperaturze 700°C. Proces ten powoduje usunięcie wszelkich zanieczyszczeń z materiału, z którego wykonana jest złączka. W efekcie złączki hartowane (w przeciwieństwie do niehartowanych) są w mniejszym stopniu narażone na powstawanie pęknięć oraz mikropęknięć w trakcie ich zaprasowywania, a tym samym posiadają lepsze parametry pracy. W każdym przypadku skuteczność zaprasowania (zamocowania złączki na kablu) zależy od zastosowania odpowiedniego narzędzia oraz dopasowanej do przekroju matrycy.

Wygodne zestawy tulejek

Dla osób, które często w pracy wykorzystują różnego rodzaju tuleje i końcówki, wygodnym rozwiązaniem może być dostępny w el12.pl zestaw tulejek z praską w specjalnym pojemniku (4100 końcówek tulejkowych izolowanych). W skład zestawu wchodzą: skrzynka z tworzywa, poręczna wkładka na asortyment, dodatkowa wkładka piankowa, praska do końcówek tulejkowych automat 0,08 – 10 mm kw. oraz końcówki tulejkowe (czerwone, szare, czarne, niebieskie, żółte i końcówki tulejkowe TWIN).

Różnego rodzaju tulejki ułożone w poręcznym pudełku łatwiej jest przechowywać, a dzięki dobrej organizacji przestrzeni pojemnika, prościej i szybciej można wybrać konkretny element. To szczególnie ważne z praktycznego punktu widzenia, gdy weźmie się pod uwagę niewielkie rozmiary tulejek.

Przy pracy wymagającej montażu (lub demontażu) tulejek i innych końcówek kablowych przydatne mogą być specjalne praski wraz z różnego rodzaju elementami, stosowane do wypychania i wciskania w gniazda swożni i tulejek. Wykonanie prac ułatwią także noże monterskie składane lub stałe (ostrza noży monterskich posiadają zwykle nacięcia ułatwiające ściąganie izolacji przewodów i dodatkowe, pomocnicze, cienkie ostrze), ściągacze do izolacji (urządzenia, które wyglądem mogą przypominać obieraczkę; sprawdzą się przy usuwania izolacji ze standardowego kabla o przekroju okrągłym) czy też specjalne szczypce.