Podkategorie

Ściemniacze

Ta kategoria produktów zawiera ściemniacze, czyli osprzęt elektryczny służący do regulowania natężenia światła w wybranym pomieszczeniu. Produkty tego rodzaju przeżywają aktualnie prawdziwy renesans swojej popularności. Przez lata zapomniane, wracają aktualnie do łask, głównie ze sprawą możliwości dostosowania intensywności światła do aktualnych potrzeb czy do dopełnienia designu wnętrza. Nie bez znaczenia są również kwestie ekonomiczne – ściemniacze ograniczają bowiem zużycie energii, a co się z tym wiąże, pomagają obniżyć rachunki za prąd.

Choć ściemniacze światła kojarzą się głównie z nowoczesnymi budynkami, nie są tak naprawdę wynalazkiem ostatnich lat. Wczesne urządzenia o podobnym działaniu konstruowano już pod koniec XIX wieku. Regulatory światła weszły do powszechnego użycia w Stanach Zjednoczonych w latach 60. następnego stulecia. Nie były one oczywiście tak zaawansowane technologicznie jak ściemniacze współczesne, jednak cieszyły się stosunkowo dużą popularnością. W Polsce również były instalowane, jednak głównie w najbogatszych domach. To właśnie dlatego osprzęt ten wielu osobom kojarzył się ze zbędnym luksusem. Dziś odbiór ściemniaczy uległ znaczącym zmianom. Montuje się je w coraz większej liczbie budynków, a grupa zadowolonych użytkowników regulatorów światła stale się powiększa.

Czym tak naprawdę są ściemniacze?

Ściemniacz to w rzeczywistości prostej konstrukcji transformator umożliwiający regulowanie natężenia światła od 0 do 100 procent całkowitej mocy oświetlenia. Działanie osprzętu opiera się na zmianie napięcia wejściowego światła. Tradycyjne modele współpracują z obwodami podłączonymi pod napięcie 230 V. Nowocześniejsze regulatory elektroniczne są także w stanie skutecznie działać z oświetleniem podpiętym pod 12 V. Ściemniacze najczęściej montuje się natynkowo w ścianach. Regulacja odbywa się poprzez manewrowanie pokrętłem, suwakiem bądź sensorem (w zależności od modelu osprzętu).

Rodzaje ściemniaczy

Poszczególne typy ściemniaczy różnią się od siebie sposobem sterowania. Podstawowym rodzajem są regulatory z okablowaniem, które umożliwiają zmianę natężenia światła za pomocą wspomnianych już paneli obrotowych, dotykowych czy suwakowych. To najczęściej występujące ściemniacze, które działają jako całkowicie autonomiczne urządzenia.

Poza nimi wyróżnia się również regulatory sterowane podczerwienią. W ich przypadku zmiana natężenia światła możliwa jest za sprawą nadajnika skojarzonego z jednym lub wieloma odbiornikami na stałe zamontowanymi w ścianach budynku.

Alternatywą dla powyższych rozwiązań są ściemniacze sterowane radiowo. W ich przypadku istnieje możliwość regulacji każdym odbiornikiem za pomocą kilku nadajników i odwrotnie – każdy nadajnik jest w stanie sterować dowolnym odbiornikiem w budynku. System zbudowany ze ściemniaczy radiowych umożliwia zmianę natężenia światła przez ściany.

Istnieją także nowoczesne regulatory przystosowane do współpracy z tzw. inteligentnymi budynkami. W rozdzielnicy znajduje się jednostka centralna, do której podłączone są poszczególne systemy budynku, w tym także regulatory oświetlenia. Natężenie światła w tym przypadku zmienia się wręcz automatycznie, a sam osprzęt może posłużyć także do regulowania ogrzewaniem, klimatyzacją czy zamontowanymi w oknach żaluzjami.

Czy ściemniacze nadają się do wszystkich żarówek?

Teoretycznie ściemniacze są w stanie współpracować z każdym rodzajem światła. W praktyce należy pamiętać, by sprawdzić czy dany typ osprzętu będzie w stanie współpracować z żarówkami zamontowanymi w domu. Regulatory bez problemu współpracują ze zwykłymi lampami oraz z halogenami. Komplikacje pojawiają się w przypadku świetlówek oraz LED-ów. Dla nich należy zaopatrzyć się w specjalne, dedykowane modele ściemniaczy.

Rozważając zakup warto zwrócić również uwagę na zakres działania produktu. Jeśli zakres jego mocy będzie inny niż obsługiwanej żarówki, to z dużym prawdopodobieństwem dojdzie do migotania światła.

Zalety ściemniaczy

Ściemniacze światła zmniejszają pobór energii przez żarówki, co realnie przekłada się na niższe rachunki na prąd. Trzeba jednak pamiętać, że przy regulacji natężenia światła zachodzą w transformatorze straty – energia elektryczna zamienia się bowiem w ciepło, więc zmniejszenie mocy lampy np. o 50 procent nie oznacza, że o tyle samo spadnie pobór prądu. Wartość tego ostatniego zredukuje się o około 20-25 procent.

Inną zaletą tego rodzaju osprzętu jest wygoda użytkowania. Ściemniacze pozwalają ustawić światło o dowolnym natężeniu, dostosowane do aktualnych potrzeb. Dzięki nim oświetlenie może być nie tylko bardziej użyteczne, ale też odgrywać może większą rolę jako element ozdobny pomieszczenia.

Ściemniacze zwiększają również komfort użytkowania domu. Mniej intensywne światło docenia się np. oglądając telewizję po zmroku lub np. wchodząc do konkretnego pomieszczenia tuż po przebudzeniu. Światło w obu przypadkach nie rozprasza i nie drażni, jeśli oczywiście jest odpowiednio wyregulowane.

Nie bez znaczenia jest fakt, że obecnie istnieje możliwość doboru ściemniaczy do praktycznie każdego typu oświetlenia. Sam osprzęt produkowany jest w tak wielu wariantach, że bez problemu można znaleźć modele o takich wzorach lub kolorach, by idealnie komponowały się z nawet najstaranniej zaprojektowanym wnętrzem.

Warto też wspomnieć, że ściemniacze coraz częściej wykorzystywane są nie tylko do sterowania światłem, ale też innymi systemami domowymi. Jest to więc osprzęt o uniwersalnym zastosowaniu.

Ściemniacze w ofercie sklepu el12.pl

W ofercie sklepu el12.pl znajduje się wiele rodzajów ściemniaczy. Posiadamy modele obrotowe i przyciskowe, a także uniwersalne z funkcją łącznika schodowego. Istnieje możliwość doboru osprzętu zarówno pod kątem potrzeb technicznych, jak i wizualnych – w sprzedaży znajdują się regulatory czarne, złote, białe, srebrne, brązowe i wiele innych. Oferujemy osprzęt współpracujący z oświetleniem działającym pod różnym napięciem.

Sklep el12.pl prowadzi sprzedaż ściemniaczy pochodzących jedynie od renomowanych producentów. W ofercie znajdują się modele regulatorów takich marek jak chociażby Kontakt Simon, Hager, Ospel, Schneider Electric, Merten, Legrand, Tehalit i Poltronic.