Podkategorie

Rozłączniki bezpiecznikowe

Rozłącznik bezpiecznikowy to jeden z podstawowych elementów zabezpieczających instalacje elektryczne. Ten niewielkich rozmiarów osprzęt jest w stanie uchronić sieć m.in. przed groźnymi skutkami zwarć i przeciążeń. Te w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do powstania pożaru. Rozłączniki nie tylko zabezpieczają instalacje, ale też wszelkie urządzenia oraz elementy wyposażenia bezpośrednio do nich podłączone. Na rynku można znaleźć kilka rodzajów tego produktu. Różnią się one od siebie możliwościami zastosowania i specyfiką działania.

Rozłączniki bezpiecznikowe – definicja

Rozłączniki bezpiecznikowe (z angielskiego fuse-switch) to specjalny rodzaj osprzętu elektrycznego wyposażonego w wymienne wkładki topikowe. Instaluje się je w celu zabezpieczenia instalacji elektrycznych i podłączonych do nich odbiorników energii. W rozłączniku bezpiecznikowym stosowane jest mechaniczne połączenie rozłącznika i oprawy bezpiecznikowej, w której umieszczone są z kolei bezpieczniki topikowe. Urządzenie umożliwia wymianę przepalonej wkładki bez ryzyka dotknięcia części osprzętu znajdującego się pod napięciem. Nie ma też potrzeby stosowania główki bezpiecznikowej, a prawidłowy kontakt wkładki zapewnia odpowiednio zaprojektowany zestaw zacisków sprężynowych.

Rozłączniki bezpiecznikowe stosuje się sieciach rozdzielczych, rozdzielnicach głównych w budynkach wielorodzinnych, w instalacjach elektroenergetycznych przemysłowych i wielu innych. Wykorzystanie wkładek topikowych sprawia, że urządzenie dobrze sprawdza się np. jako zabezpieczenie przedlicznikowe lub w ochronie ograniczników przepięć.

Jak działają rozłączniki bezpiecznikowe?

Działanie rozłączników bezpiecznikowych opiera się na zamontowanych w obudowie topliwych elementów nazywanych potocznie topikami. W przypadku zaistnienia przepięcia lub zwarcia oraz po wykryciu takiego stanu przez osprzęt, element ten rozpuszcza się. To z kolei doprowadza do natychmiastowego odłączenia energii elektrycznej. Rozłącznik reaguje wręcz w tym samym momencie, gdy dochodzi do awarii sieci. Wypalony topik można wymienić z całą wkładką, do jakiej jest przytwierdzony. Dzięki temu osprzęt jest w stanie dalej zabezpieczać instalację i nie ma potrzeby zastępować go nowym egzemplarzem i tym samym narażać się na dodatkowe koszty.

Typy rozłączników bezpiecznikowych

Rozłączniki bezpiecznikowe dzieli się na klasyczne i tzw. listwowe. Te drugie posiadają wkładki bezpiecznikowe w układzie pionowym (tradycyjne typy osprzętu mają wkładki w układzie poziomym) przeznaczonym do montażu bezpośrednio na szynach zbiorczych.

 Oprócz tego wśród rozłączników bezpiecznikowych można wyróżnić:

  • modele 3P – tzw. urządzenia trójbiegunowe, czyli współpracujące z trójfazowymi instalacjami elektrycznymi.
  • modele 1P – mniej popularne, nieco prostsze rozłączniki przystosowane do zabezpieczania jednofazowych instalacji elektrycznych. Odcinają dopływ prądu jedynie w wybranej sekcji;
  • modele 2P – bardzo podobne do rozłączników 1P, przy czym zapewniają odcięcie prądu w całej instalacji elektrycznej;
  • modele NH – najbardziej klasyczne rozłączniki przystosowane do montażu w układzie poziomym. Znaleźć je można chociażby w domowych instalacjach, w różnego rodzaju silnikach elektrycznych, a w ostatnim czasie ich znaczenie wzrosło choćby ze względu na zabezpieczanie nimi paneli fotowoltaicznych;
  • modele z ruchomą pokrywą - specjalny rodzaj rozłączników wyposażonych w ruchomą pokrywę, która ułatwia wymianę wkładki z rozpuszczonym topikiem. Instalacja nowej wkładki jest w nim możliwa bez konieczności rozłączania całej instalacji.

Istnieją także specjalne rozłączniki bezpiecznikowe przystosowane do pracy z instalacjami czterobiegunowymi. Wykorzystuje się je do bardziej rozbudowanych sieci elektrycznych obsługujących dużą liczbę odbiorników oraz sprzęty wymagające spore pokłady energii.

Rozłączniki bezpiecznikowe a rozłączniki izolacyjne

Rozłączniki bezpiecznikowe nierzadko mylone są z rozłącznikami izolacyjnymi. Te drugie stanowią jednak nieco odrębny tym osprzętu elektrycznego. Je także stosuje się do uchronienia sieci przed negatywnymi skutkami wystąpienia przepięć czy zwarć. Rozłącznik izolacyjny przewodzi jednak prąd w warunkach znamionowych. Co więcej – jest do tego zdolny również w chwili wystąpienia awarii przez określony czas. W takiej sytuacji osprzęt ten odpowiedzialny jest za sprawne dostarczanie energii elektrycznej do głównej części obwodu instalacji. Druga jego funkcja polega na izolowaniu układu. Inaczej rzecz ujmując – rozłącznik ten tworzy bezpieczną przerwę izolacyjną, która chronią przed ewentualnym porażeniem prądem. Dotyczy to jednak tylko układów wysokiego napięcia.

Większość rozłączników izolacyjnych dostosowana jest do zasilania zarówno „z góry”, jak i „z dołu”. Oprócz tego dają one możliwość plombowania w pozycji załączonej i wyłączonej, także bez zamontowanej wkładki topikowej. Wysokiej klasy rozłączniki tego rodzaju dają możliwość selektywnej współpracy z wyłącznikami nadmiarowoprądowymi.

Rozłączniki bezpiecznikowe w ofercie sklepu el12

W sklepie el12 posiadamy szeroki wybór rozłączników bezpiecznikowych przystosowanych do instalacji w różnego rodzaju instalacjach elektrycznych. Oferujemy modele 1P, 3P, 2P oraz 4P. Prowadzimy sprzedaż osprzętu pochodzącego jedynie od renomowanych producentów, m.in. ABB, Apator, Eaton, ETI Polam, Hager, Legrand, Tehalit oraz Schnerider Electric. Umożliwiamy dobór rozłączników nie tylko ze względu na liczbę obsługiwanych biegunów, ale także z uwzględnieniem napięcia znamionowego, pod jakim pracują dane modele. Wyróżnić tu można egzemplarze 230V, 400V, 440V, 500V, 600V, 690V, 750V oraz 1000V. W ofercie sklepu znalazły się również rozłączniki izolacyjne. 

Rozłączniki bezpiecznikowe zakupione w naszym sklepie internetowym dostarczamy pod wskazany przez klienta adres w przeciągu maksymalnie trzech roboczych. Realizacja zamówienia może wydłużyć się, jeśli dany produkt nie znajduje się aktualnie w naszych magazynach. Wówczas okres finalizacji zakupów może potrwać nawet kilka tygodni. Informacja o orientacyjnym czasie dostarczenia bezpieczników widnieje na kacie każdego produktu tuż pod specyfikacją techniczną.