Zasilacz awaryjny UPS – jaki wybrać?

Wykonujesz na komputerze bardzo ważny projekt i jak na złość dochodzi w tym czasie do awarii zasilania, przez co kilkugodzinna praca idzie na marne. Brzmi znajomo? Właśnie w takim momencie z pomocą przychodzą zasilacze UPS. W ostatnim czasie na półkach sklepowych można zaobserwować prawdziwy wysyp tych urządzeń. Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego modelu?

UPS, czyli z angielskiego Uninterruptible Power Supply, to nic innego jak zasilacz bezprzewodowy. Urządzenia posiada wbudowany akumulator, który gromadzi energię elektryczną i w razie potrzeby przekazuje ją do urządzenia. Awaryjne zasilanie różnych sprzętów to jednak nie jedyne przeznaczenie tego gadżetu. Zasilacz UPS jest również w stanie ochronić podłączone do siebie urządzenie przez różnego rodzaju zakłóceniami sieci, które w skrajnych przypadkach doprowadzić mogą nawet do trwałego uszkodzenia.

Jakie zasilacze UPS znajdziemy w sklepach?

W sprzedaży znaleźć można trzy najpopularniejsze rodzaje zasilaczy UPS:

  • UPS offline – sprzęty o najprostszej budowie i najniższej cenie. W jego skład wchodzi akumulator, prostownik zmieniający prąd przemienny na stały, falownik zmieniający prąd stały na przemienny oraz kilka prostych filtrów. Zasilacze offline zapewniają podstawową ochronę i dostosowane są do ograniczonej grupy urządzeń.
  • UPS line interactive – nieco bardziej zaawansowane, a w efekcie droższe od urządzeń typu offline. Dzięki monitorowaniu kąta przesunięcia fazowego i częstotliwości napięcia są w stanie nie tylko dostarczyć energii w chwili awarii, ale też chronią przed zakłóceniami sieci.
  • UPS online (nazywane też zasilaczami z podwójną konwersją) – najdroższe, ale jednocześnie zapewniające kompleksową ochronę podłączonym urządzeniom. Cechują się krótkim czasem reakcji. Najczęściej jednak ich praca wiąże się z dużym hałasem, a sam zasilacz jest dość pokaźnych rozmiarów. Wykorzystywany w miejscach, gdzie występuje duże ryzyko wystąpienia znacznych zakłóceń napięciowych.

Na co zwrócić uwagę wybierając zasilacz UPS?

Warto przyjrzeć się kilku najważniejszym parametrom urządzenia. Po pierwsze, mocy. Producenci zwyczajową podają ją watach (W) i woltoamperach (WA). Pierwsza wartość, to moc znamionowa, czyli taka, która może być dostarczona do podłączonych sprzętów. Druga, to moc pobrana z sieci. Przed zakupem zasilacza, należy dokładnie sprawdzić, ile watów potrzeba do prawidłowego działania danego urządzenia.

Drugim ważnym parametrem jest czas przełączenia. Od tego zależy bowiem, jak szybko zasilacz zareaguje w chwili zaniku napięcia. Im krótsza jest to wartość, tym większa szansa na to, że podczas awarii podłączony do UPS sprzęt się nie wyłączy.

Ważną informacją dla osób planujących zakup UPS jest czas podtrzymywania akumulatorowego, czyli jak długo urządzenie zasili w chwili zaniku prądu dany sprzęt. To istotne, jeśli np. chce się zaopatrzyć w ten gadżet swój komputer. Czas podtrzymywania akumulatorowego oznacza, ile minut będziemy mieć na zapisanie rozpoczętej pracy. Dobrze jest też przyjrzeć się bliżej jakości samych akumulatorów. Średnio ich żywotność określa się na około 5 lat. Dobrze jest także zwrócić uwagę na liczbę i rodzaj portów zasilacza.

Czy warto kupić UPS?

Zasilacze UPS są z pewnością bardzo pożytecznymi urządzeniami, które znajdą zastosowanie zarówno w domu, jak i w mniejszych lub większych przedsiębiorstwach. Pozwalają one nie tylko przedłużyć działanie urządzeń odciętych nagłą awarią od sieci, ale też chronią je przed wahaniami napięcia. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko uszkodzenia nierzadko cennych gadżetów. Choćby z tego względu warto zdecydować się na zakup nawet mniej skomplikowanego zasilacza UPS.