Żarówki LED do samochodu – co należy o nich wiedzieć?

Samochodowe żarówki LED charakteryzują się o wiele dłuższą żywotnością w porównaniu z tradycyjnymi lampi montowanymi w reflektorach. Nie wszystkie auta mogą jednak skorzystać z tej technologii.

Żarówki LED przystosowane do samochodów od kilku lat są sporą konkurencją dla halogenów i ksenonów.

Zalety samochodowych żarówek LED

Lampy te są przede wszystkim wydajniejsze i bardziej oszczędne. Szacuje się, że LED-y mają 25-krotną dłuższą żywotność od klasycznych żarówek. Ponadto zużywają mniej energii. Dla porównania – dwa halogeny potrzebują do optymalnego działania około 110W. Zestaw diod wykorzysta zaledwie 10W. Mniejsze zużycie prądu ma wpływ na pracę alternatora. LED-y nie obciążają go tak, jak pozostałe lampy, a to oznacza, że ich stosowanie wiąże się z ograniczonym spalaniem paliwa. Diody można wykorzystać do różnego rodzaju świateł, choć najczęściej stosowane są do jazdy dziennej.

Montaż żarówek LED w samochodzie

Aby zainstalować diodę LED, nasz samochód musi być wyposażony w układ chłodzenia specjalnej konstrukcji. Lampy tego typu nie grzeją się od strony elementu świetlnego, ale od tyłu. Nie ma więc możliwości, by w czasie jazdy ochładzał je strumień powietrza opływającego pojazd. Dlatego ważne jest przed zakupem żarówek LED, by sprawdzić, czy w danym samochodzie jest możliwość ich montażu. Należy też zwrócić uwagę na konstrukcję reflektora, ponieważ nie wszystkie są dostosowane do diod.

Montaż żarówek LED nie jest skomplikowany. W przypadku świateł przednich nie obowiązują nas specjalne rygorystyczne przepisy. Nieco inaczej sprawa wygląda z reflektorami tylnymi. W ich przypadku należy zwrócić uwagę na moc żarówek. Jeśli zainstalujemy zbyt mocne lampy, wówczas będziemy wprowadzać kierowców jadących za nami w błąd, ponieważ strumień świateł pozycyjnych będzie przypominał strumień świateł hamowania.

Nie można instalować dodatkowych świateł, które nie są przewidziane w kodeksie drogowym i nie spełniają norm bezpieczeństwa.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie żarówek LED?

Kupując LED-y do samochodu należy sprawdzić, czy mają wbudowany stabilizator napięcia. Element ten uchroni lampę przed spaleniem podczas nagłych zmian napięciowych w instalacji elektrycznej. Nie warto też oszczędzać na LED-ach. Droższe żarówki renomowanych marek będą świecić mocnym strumieniem światła o dużym zasięgu. Tańsze zamienniki często też działają krócej.

Oświetlenie LED musi mieć homologację E, czyli specjalny znak, który zaświadcza, że można z niej korzystać na drogach publicznych.