Zabezpieczenie domu przed kradzieżą

Domy bez żadnych zabezpieczeń są prawdziwym wabikiem dla włamywaczy. Warto zainwestować w odpowiednie środki chroniące przed kradzieżą. Co skutecznie odstraszy złodziei?

Mocne drzwi i okna

Podstawą zabezpieczenia domu przed kradzieżą są oczywiście masywne drzwi z zamkami antywłamaniowymi oraz okna. Inwestycja w mocne skrzydła, które nie wyłamią się po jednym uderzeniu na pewno zwiększa bezpieczeństwo domowników, a samych włamywaczy odstrasza od dokonania ewentualnego rabunku. Oczywiście, warto zachować umiar - zakup drzwi pancernych można uznać, w większości przypadków, za sporą przesadę.

To samo tyczy się okien, a konkretnie montażu krat. Metalowe pręty są oczywiście skutecznym sposobem na uchronienie się przed kradzieżą, zazwyczaj nie ma jednak sensu instalować ich w całym budynku. Kraty w oknach nie należą bowiem do najtańszych, a przecież warto zainwestować również w inne elementy zabezpieczające. Oprócz tego, otoczone prętami okna dają włamywaczowi jasny sygnał, że wewnątrz budynku znajdzie on coś cennego. W ten sposób kraty zamiast zniechęcić złodzieja, najzwyczajniej zapraszają go do domu.

Alarmy i czujniki ruchu

Nic tak nie odstrasza włamywacza, jak głośny sygnał uruchomionego alarmu. Charakterystyczny dźwięk wydawany przez niewielkie urządzenie jest w stanie uchronić mienie przed kradzieżą, nawet pod nieobecność domowników. Wystarczy przecież, że sygnał zostanie usłyszany przez zaniepokojonych sąsiadów, którzy wezwą policję.

Standardowe alarmy mogą jednak okazać się w pewnym sytuacjach niewystarczające. Warto uzmysłowić sobie, że najczęściej tego typu zabezpieczenia instalowane są tuż przy drzwiach wejściowych oraz oknach. Przy odrobinie szczęścia włamywacz będzie w stanie jakimś sprytnym sposobem dostać się do środka budynku. Dlatego lepiej zacząć bronić się przed kradzieżą już na etapie wejścia na posesję. Aby złodziej nie mógł przedostać się nawet do ogrodu, warto zainwestować w sieć powiadamiającą o wtargnięciu intruza, gdy ten ledwo przekroczy bramę wejściową. Tu z pomocą mogą przyjść rozmaite czujniki ruchu. Dobrze jest także zadbać o odpowiednie oświetlenie posesji. Światło skutecznie odstrasza bowiem złodziei, którzy preferują działalnośc w mroku.

Monitoring

A co jeśli padniemy już ofiarą kradzieży? W takim wypadku najważniejsze jest jak najszybsze ustalenie tożsamości włamywacza. Niezwykle pomocne w tym procederze okażą się z pewnością nagrania z monitoringu. Zainstalowane w najbardziej strategicznych punktach posesji kamery uchwycą moment, w którym intruz wtargnął do domu i wyniósł z niego różne cenne fanty. Taki materiał zdecydowanie ułatwi policji poszukiwania sprawców, a to zwiększa szanse na odzyskanie utraconego mienia. Nowoczesne systemy monitorujące dają także możliwość podglądu sytuacji w domu pod nieobecność lokatorów. Wystarczy skonfigurować sieć kamer z aplikacją w telefonie, tablecie lub komputerze, by mieć non stop oko na to, co właśnie dzieje się w naszym budynku mieszkalnym.

Domofony i dzwonki

Coraz częściej złodzieje dostają się do domów „za pozwoleniem” właścicieli budynków. Wiele osób otwiera bowiem bramy i drzwi wejściowe przypadkowym osobom, które podają się np. za listonoszy, kurierów lub pracowników dostawcy energii elektrycznej. Dobrze jest zatem dokładnie wiedzieć, kto w danej chwili dobija się do domu, zanim zostanie zaproszony do środka. Tu sprawdzą się chociażby dzwonki i domofony Szczególnie przydatne mogą okazać się nowoczesne modele wyposażone w system wideo, który umożliwia podejrzenie, kto w danej chwili chce dostać się na posesję.