Szybkie, bezpieczne i wodoszczelne złącze kablowe – czyli mufy żelowe i żywiczne.

Częstym problemem z jakim spotykają się w swej pracy elektroinstalatorzy jest wykonanie trwałego, bezpiecznego i szczelnego połączenia w środowisku o dużej wilgotności lub zanurzonego w wodzie. Z pomocą w takich sytuacjach przychodzą oferowane przez Trytyt mufy żelowe oraz żywiczne.

Na początku wyjaśnijmy do czego służą wcześniej wspomniane mufy. Izolacje żywiczne i żelowe służą do zabezpieczenia połączeń kabli przed wilgocią, wodą i pyłem. Zapewniają poziom ochrony IPx8 lub IP68 w zależności od zastosowanego modelu mufy. Mufy żelowe serii SHARK oraz mufy żywiczne mogą być stosowane w zanurzeniu do 1 metra poniżej lustra wody, natomiast seria muf żelowych SH68 zapewnia stopień szczelności IP68 i może być zanurzony aż do 10 metrów.

Czym różnią się między sobą te dwa rodzaje izolacji?

  • po pierwsze rodzajem zastosowanego wypełniacza, który jednocześnie jest materiałem izolującym.

  • po drugie sposobem wykonania złącza - mufy.

  • po trzecie możliwościami jakie daje każde z tych rozwiązań.

Szybkie i bezpieczne wodoszczelne złącze kable Szybkie i bezpieczne wodoszczelne złącze kable Szybkie i bezpieczne wodoszczelne złącze kable Szybkie i bezpieczne wodoszczelne złącze kable

Mufy żelowe składają się z obudowy wykonanej z tworzywa sztucznego wypełnionej lepką, plastyczną masą, czyli żelem silikonowym. Zestaw mufy żelowej to rozwiązanie gotowe do natychmiastowego zastosowania w miejscu docelowym. Elektroinstalator otrzymuje kompletną mufę żelową, w przypadku większości zestawów wraz ze złączką oraz kluczem imbusowym. Wystarczy tylko połączyć kable, zanurzyć wykonane połączenie w wyznaczonym miejscu w mufie i zamknąć obudowę. Dla dodatkowej ochrony obudowy przed nieplanowanym otwarciem należy ją zabezpieczyć przy pomocy Trytytek załączonych do zestawu. W ten oto sposób można wykonać szybkie i pewne połączenie odporne na działanie wody i pyłu.

Użycie do zabezpieczenia złącza kablowego żelu silikonowego daje nam możliwość, w razie konieczności, zdemontowania takiego połączenia. W takim przypadku trzeba otworzyć obudowę mufy żelowej, wyjąć delikatnie połączenie z żelu i zdemontować złączkę – jest to ogromna zaleta tego rozwiązania.

Mufy żywiczne również składają się z plastikowej obudowy i wypełnienia w postaci żywicy na przykład poliuretanowej, oraz w przypadku niektórych zestawów złączki kablowej wraz z kluczem imbusowym. Różnica w stosunku do muf żelowych poza materiałem izolującym, polega dodatkowo na tym, że w przypadku muf żelowych produkt jest gotowy do użycia, zaś żywicę służącą do wypełnienia obudowy należy przygotować na miejscu zastosowania. W tym celu zdejmujemy plombę rozdzielającą żywicę z utwardzaczem i mieszamy te dwie substancje ze sobą. Uprzednio przygotowane złącze zostaje umieszczone w obudowie mufy, a przez otwór wlewowy aplikujemy przygotowaną żywicę, zamykamy mufę i czekamy do całkowitego zastygnięcia. Czas zastygania żywicy w temperaturze około 23oC przy wilgotności 50% to około 25 minut. Połączenia wykonanego przy pomocy żywicy poliuretanowej, nie można zdemontować. Warto zwrócić uwagę, że złączki oferowane w zestawach muf żywicznych do połączeń przelotowych są wykonane z materiału pozwalającego zastosować jeden rodzaj złączki do dwóch rodzajów kabli, zarówno aluminiowych jak i miedzianych dzięki czemu możemy wykonać połączenie AL-AL, AL-CU, CU-CU. W przypadku złączek w zestawach dla połączeń rozgałęźnych zastosowano rozwiązanie, które w razie potrzeby wykonania odgałęzienia od kabla głównego, nie wymaga jego przecinania. Wystarczy wykręcić ze złączki śruby, ułożyć odpowiednio odizolowane żyły kabla i wkręcić śruby z powrotem na miejsce mocując tym samym żyły kabla w złączce.

W dzisiejszych czasach powiedzenie „czas to pieniądz” jest traktowane bardzo dosłownie. Dlatego podczas doboru rozwiązania, które ma nam posłużyć do wykonania danego połączenia warto wziąć pod uwagę szybkość wykonania złącza. Mufy żelowe pozwalają zaoszczędzić wykonawcy mnóstwo czasu, a co za tym idzie pieniędzy. Dodatkowo zastosowanie połączeń izolowanych za pomocą żywic poliuretanowych czy też żeli silikonowych pozwala zarówno elektroinstalatorowi jak i inwestorowi spać spokojnie, nie martwiąc się o szczelność i trwałość złącza.