Rodzaje wierteł

Nawet najlepsze wiertarki okażą się bezużyteczne, jeśli nie zostaną wyposażone w odpowiednie wiertła. Wyróżnić można kilka typów tego osprzętu. Poszczególne rodzaje różnią się od siebie kształtem i są przystosowane do obróbki innych materiałów.

Wiertła wykonuje się z różnych metali. Najpopularniejsze są stalowe, które mogą być dodatkowo wzmacniane warstwami tytanu, kobaltu i innych kruszców. Używa się ich nie tylko do wiercenia dziur, ale też do poszerzania istniejących już otworów lub rozwiercania.

Rodzaje wierteł ze względu na obrabiany materiał

Podstawowym podziałem wierteł jest ich rozróżnienie ze względu na obrabiany materiał. Najpopularniejsze są modele przystosowane do pracy w drewnie. Oprócz tego w sklepach znaleźć można wiertła do metalu (umożliwiające wykonanie otworów np. w miedzi, mosiądzu, aluminium, stali, żelazie i cynku) oraz specjalistyczne wiertła do betonu. Ostrza tych ostatnich często wzmacniane są różnego rodzaju węglikami. Istnieją też wiertła uniwersalne, których można użyć na dowolnym materiale.

Wiertła kręte

Wiertła dzieli się również ze względu na ich budowę, a tym samym formę otworu, jaki za ich pomocą można wykonać. Do najczęściej używanych rodzajów tego osprzętu należą wiertła kręte, które wykorzystuje się do otrzymania wpustów walcowych. Wynalezione zostały w roku 1883 przez szwajcarskiego mechanika Giovanniego Martignoni. Wiertła te tworzą dwa śrubowo utworzone zwoje zakończone ostrzami skrawającymi. Cechą charakterystyczną są też dwa biegnące równolegle rowki, które odprowadzają na zewnątrz wióry powstałe w trakcie obróbki. Średnica robocza wierteł krętych wynosi od 0.1 mm do 100 mm. Produkuje się je z wykorzystaniem stali narzędziowej, szybkotnącej albo węglików spiekanych. Mogą być stosowane do różnego rodzaju prac – wiercenia otworów na gotowo, pod rozwiercanie oraz pod gwint.

Wiertła koronowe

Nazywane są również trepanacyjnymi. Umożliwiają wykrawanie otworów o dużych średnicach przez skrawanie materiału na obwodzie wykonywanej luki za pomocą ostrzy rozmieszczonych na krawędzi części roboczej. Swoim kształtem wiertła koronowe przypominają otwarty walec zakończony wystającymi „ząbkami”. Wykonywane są najczęściej z węglików spiekanych.

Wiertła piórkowe

Charakterystycznym typem wierteł są tzw. piórkowe, które wykorzystuje się do wykonania precyzyjnych otworów w drewnie, szkle oraz glazurze. Na tle innych wyróżniają się spłaszczoną częścią roboczą. Zakres średnic wierteł piórkowych wynosi od 6 do 50 mm.

Wiertła spiralne

Wiertła spiralne, czyli tzw. świderki, są wykorzystywane do wytwarzania otworów w drewnie. Charakteryzują się jednozwojnym rdzeniem o kształcie spirali z rowkami wiórowymi. Ich część robocza zakończona jest ostrym stożkiem.

Wiertła specjalne

Istnieją też specjalne rodzaje wierteł, które wykorzystuje się do konkretnych i często bardziej skomplikowanych prac, np. wiertła sękownicze do drewna, centrujące, lufowe itd.